Неплатен отпуск заради пандемията: Кой плаща здравните осигуровки на служителите

В сегашната ситуация у нас в Кодекса на труда са заложени две хипотези

15.02.2021 | 17:42 Редактор: Радостина Димитрова

Нов казус със здравното осигуряване в условията на пандемия. Кой дължи здравни осигуровки на служителите, които са в принудителен неплатен отпуск заради коронавируса?

В сегашната ситуация у нас в Кодекса на труда са заложени две хипотези. Според едната, ако работникът пожелае да излезе в неплатен отпуск, един месец се зачита за трудов и осигурителен стаж, като здравните вноски са за сметка на служителя. При втората хипотеза, когато неплатеният отпуск е постановен със заповед на работодателя, здравните вноски се плащат от фирмата. Пандемията обаче създава и трета хипотеза, при която нито здравноосигуреното лице, нито работодателят са отговорни за излизането на служителите в неплатен отпуск.

"Става въпрос за случаите, в които със заповед на държавен орган, в конкретния случай със заповед на министъра на здравеопазването, съответното предприятие е затворено Тогава сегашната ситуация е променена в условията на локдаун. На два месеца се признават за трудов и осигурителен стаж, но в рамките на тези два месеца сегашната ситуация е, че работникът или служителят трябва да платят здравните вноски сами", заяви д-р Хасан Адемов.

В края на миналата седмица бяха направени промени в Закона за извънредното положение, според които досегашните 60 дни неплатен отпуск се увеличават на 90, в които държавата признава осигурителния стаж и осигурителните права, но отново не признава здравните.

Симона е сервитьор и в момента е в неплатен отпуск, но здравните вноски се заплащат от работодателя ѝ.

"Ние не получаваме достатъчно пари, за да си платим нещата, които са ни необходими. Ако трябва да си плащаме здравните осигуровки, едва ли хората ще го направят", обясни Симона.

А сумата, която трябва да се плати за здравни осигуровки, е 26 лева на месец.

Много хора обаче, които са загубили работата си заради пандемията са спрели да плащат здравните си вноски. Така в рамките на една календарна година здравно неосигурените лица у нас са нараснали с над 30% и вече са над 700 хиляди. 

Вижте повече в репортажа на Камелия Стоянова.

Снимка: БГНЕС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК