От днес тръгва третата линия на метрото в участъка от "Хаджи Димитър" до "Красно село". Протест с искане за оставката на кмета на София Йорданка Фандъкова беляза пускането на третия лъч. Със скандирания “Оставка” и “Мафия” недоволните посрещаха официалните гости, дошли за откриването. Стигна се до словесен сблъсък между протестиращите и свещениците, които дойдоха, за да осветят метрото. Много от протестиращите обявиха, че не са против пускането на метрото, а срещу начина, по който общината разходва гласувания общински бюджет. Полицейското присъствие беше засилено по време на церемонията по откриването.
"Моята задача, която си поставих и остава, е да не позволя да спре строителството на метрото. Това е най-важният, както транспортен, така и екологичен проект. Не сме получили и лев даром. За 10-годишния период осигурихме половин милиард лева собствено финансиране. Това са парите на софиянци, които влагаме в най-смисления и стратегически проект за града", подчерта кметът на столицата Йорданка Фандъкова.
Цялата трета линия на метрото, която се строи на 4 етапа, трябва да вози общо 210 000 души. Инвестицията е за над 400 млн. лева.

"Искаме прозрачност. Искаме оставката на Фандъкова", заявиха демонстрантите.
Пред входа на новата метростанция дойдоха и контрапротестиращи. "Това метро е за всички, за всички граждани в София. Не е за Бойко. Той няма да дойде да пътува с метрото. Аз пътувам с метрото", каза Елка, която бе част от контрапротестиращите.
Вижте повече в репортажа на Виктор Дремсизов.
Снимка: Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Русия прави нов род войски – за дронове, Путин назначи командир
Полицията в Банско: Подавани са множество сигнали срещу туристите, хотелът е със щети за 15 000 евро
Лятото свършва: Първите щъркели поеха на юг
Лазерна литотрипсия на конкремент в уретера – подходи, показания и противопоказания
Мултивитамините може да подпомогне активността в напреднала възраст
Сухота в очите – причини и решение на проблема
ЕКИП: Българите са доплатили над 744 млн. лв. за лекарства през 2025 г.
Швейцария тества идея от бъдещето: Железопътни релси произвеждат електричество
Мраморна глава на Венера, открита в Испания, може да се превърне в нов символ на Аликанте
Първа реколта от ориз събраха на китайската космическа станция
3 космически събития в един ден: Предвещават ли наистина края на света
Радев ще посети летище „Доброславци“ заради бъдещ космически и отбранителен център
МВнР предупреди: Полетите от ЕС до ОАЕ остават несигурни
Четирима мъже бяха наръгани в Лондон
Правителството отпусна до 6 млн. евро на парламента за изплащане на съдебно обезщетение
Хороскоп за 6 август 2026
Кой носи отговорност за вредите от AI?
Засега България внася изцяло газа, но вижда потенциала му като преходно гориво
Войната в Близкия изток предизвиква нов глобален бум на рафинирането на петрол
Кристофор Павлов: България ще трябва да повиши данъци и осигуровки