Правителството да продължи да управлява, но без Бойко Борисов. Това е един от вариантите, който премиерът е готов да предложи на коалиционните си партньори. Това обяви самият Борисов на Националната конференция на партията, която събра политическия актив в столицата.
Той прогнозира тежка зима заради пандемията от Ковид-19 и аргументира необходимостта от оставането на този кабинет до края на мандата му така: ако се разпусне парламентът и се създаде служебно правителство, няма да може да се обявява при необходимост извънредно положение, да се теглят заеми и правят законови промени.
В ситуация, когато държавата е в социална и икономическа криза да има кабинет, нареден от президента, не е добър вариант, смята премиерът
Премиерът призова да спрат провокациите на протестите. Това е демокрацията, не сме отишли да пречим на никого нито на Пленума, нито на Бузлуджа, коментира той.
Борисов подчерта пред актива на партията, че събранието е в София Тех Парк, като място, в което е много видимо какво е направено от правителството.
"Успяхме да вдигаме БВП с милиарди на година, много усилия вложихме и последно почти равни с Естония - най-малък външен дълг", обясни премиерът.
Всяка година вдигахме доходите, всяка година на учителите двойни заплати, каза още той.
Той призна, че борбата с корупцията е тема, която заслужава внимание.
Министър-председателят коментира, че ГЕРБ е печелила 11 пъти избори, три от които при служебно правителство, включително на президента Румен Радев. По думите му управляващите не вярват на Радев, но проблемът не е в назначаване на служебно правителство, а в липсата на парламент, който да актуализира бюджет, да прави нов за догодина, да взема решения в условия на пандемия и т.н.
Премиерът обяви, че е в готовност да предложи различни варианти на своите коалиционни партньори, дори да подаде оставка, за да се запази правителството.
"Готов съм по всяко време да си тръгна, правил съм го. Не искам да има напрежение заради мен по никакъв начин", заяви Борисов.
Събранието е в 28-ия ден от протестите с искания за оставка на правителството и главния прокурор.
То се проведе в "София Тех Парк", но навън заради пандемията. Участваха депутати, министри, общински съветници, областни и общински ръководители и кметове на населени места.
По време на конференцията се стигна до напрежение. Провокатори викаха "оставка", но бяха изведени от органите на реда. Пред сградата на "София Тех Парк" членовете и симпатизантите на ГЕРБ също бяха освиркани от протестиращите, които по-рано днес блокираха кръговото кръстовище при 4-и километър.
Вижте повече в репортажа на Виктор Дремсизов.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Бургаската полиция хвана камиони със зърно, претоварени с до 14 тона
Двете момичета обжалват ареста след смъртоносния побой в Пловдив
Локация и качество: Луксозните домове поскъпват
Валентин Радев призова да не се изпреварва разследването в ЕМКО за евентуална външна намеса
Защо се подуваме преди цикъл?
Безплатни УНГ прегледи с ендоскопска диагностика във Варна
Как горещото време влияе на хората с хроничен синузит?
Кога аналгетиците започват да поддържат хронично главоболие?
Обсерватория „Милиметрон“ ще надникне в дълбините на космоса с 10-метрово огледало
НАСА отложи следващата си космическа разходка заради проблем със скафандър
Леден остров с размерите на Манхатън се откъсна от гренландски ледник
Археолози: Древните гърци са носили бижута от метеорити
Корабът на „Грийнпийс“ Arctic Sunrise в акция срещу руския сенчест флот
На тази дата: Преди 149 години Шипка устоява в решителното сражение от отбраната на прохода
България започна с успех участието си на Европейското по водна топка за мъже до 20 години
Виц на деня - 11 август
Хороскоп за 12 август 2026
OpenAI е завършила вторична продажба на акции за около 7 млрд. долара
Meta и TikTok не успяха да спрат хиляди дела, свързани със зависимостта от социалните мрежи
Петролът поскъпва, нови искания на Тръмп помрачават перспективите за Ормузкия проток*
Nvidia си партнира с гиганти от Wall Street, за да набере 500 млрд. долара за AI инфраструктура
преди 6 години
преди 6 години
преди 6 години
преди 6 години
преди 6 години