20 работници от две предприятия в Стара Загора са дали положителни проби за коронавирус, стана ясно на брифинг на Областния противоепидемичен щаб, предаде кореспондентът на БГНЕС в града. Част от хората са от Нова Загора. 11 са случаите на територията на Старозагорска област.
Четирима от заболелите са в болница, трима са с лека симптоматика на домашно лечение, още четирима са без симптоми, но с положителни PCR тестове.
Затваряне на двете предприятия не се налага, категоричен бе шефът на РЗИ – Стара Загора доктор Станимир Станков. По думите му взетите мерки за почистване отговарят на дезинфектирането на операционни зали.
Заразата в двете фирми тръгва от мъж и жена, които работели в предприятията, считат здравните специалисти. 55-годишната жена имала лека симптоматика цяла седмица. В 18-годишния си стаж никога не била ползвала болничен. Считала, че страда от летен вирус и ще се излекува. В неделя работничката се почувствала зле и била приета в Инфекциозната клиника на УМБАЛ -Стара Загора. Състоянието ѝ е тежко и вече е интубирана. Съпругът ѝ работел като огняр в другата фирма, превърнала се в локално огнище.
От неделя до днес в Стара Загора са констатирани 11 заболели от коронавирус. Всички те са служители в двете предприятия. Официалните власти за пореден път днес отказаха да съобщят имената на фирмите с мотива, че не е нужно да се всява допълнителна паника.
"Взети са мерки за изолиране на болните, направена е дезинфекция. Има небрежност от страна на личния лекар от страна на едната заразена жена, тя е имала е симптоми, а ѝ е предписано домашно лечение. Отношението от страна на личния лекар е небрежно, не може да не се направи PCR тест навреме. В момента се правят тестове на контактните лица, те са изолирани. Става дума за шивашки цех и фирма в сферата на производството. Едно от предприятията ще затвори до понеделник. Призовавам за спазване на лична хигиена", посочи кметът на Стара Загора Живко Тодоров за предаването "Директно" на Bulgaria ON AIR.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Демерджиев: Турция ще съдейства за връщане на незаконно придобито имущество в България
България изпъкна: Сред лидерите е по нова временна закрила за украинци
Закопчаха мъж във Велики Преслав, набил жена си с лопата за смет
Хулио Веласкес определи групата на Левски за възловия мач с Кайрат
FDA лицензира първата лиофилизирана кръвна плазма за употреба в САЩ
Безплатни прегледи за рак на гърдата в Разлог
Пациентски организации оспорват прехвърлянето на регионалните картотеки на медицинска експертиза да преминат от РЗИ към НЕЛК
Как да се възстановим след интензивна тренировка?
Откриха трима „изгубени“ асирийски царе, изтрити от официалната история
Човечеството ще полети към други звезди: Учени разработват технологията на бъдещето
Обсерватория „Милиметрон“ ще надникне в дълбините на космоса с 10-метрово огледало
НАСА отложи следващата си космическа разходка заради проблем със скафандър
Министърът на културата се ангажира лично с процеса по възстановяване на материалните щети по Кукления театър във Варна
РЗИ: Всички плажове във Варненско са отлични за къпане
Закопчаха четирима с дрога във Варна
Полицията във Варна спипа двама младежи с нередовни МПС-та
Вътрешните министри на България и Турция обсъдиха "новото поколение престъпни структури"
Петко Вълков: България е на първо място по ръст на спестяванията сред страните от еврозоната
Intel продаде акции за 20 млрд. долара, за да подкрепи плановете си за AI
General Motors продава дела си в съвместно предприятие за батерии на Samsung SDI
Турция прие закон за постигане на мир с кюрдските сепаратисти