Как ще се развие пандемията Ковид-19 оттук нататък, ще има ли втора вълна? Учени по света се опитват да отговарят на въпроса чрез прогнози, съставени чрез математически модели.
В момента България се намира в предпоследната фаза на разпространението на коронавируса. Средно има между 20 и 40 потвърдени случая за денонощие.
"Това е предпоследното стъпало и второто отдолу нагоре. Първото отдолу нагоре е 0-20. Като слезем на 0-20, значи заставаме с лице срещу вратата, на която пише край на медицинската част на епидемията за този сезон. Излизаме през нея и прекарваме относително спокойно лято", смята проф. Николай Витанов от Института по механика на БАН.
Значи ли това, че вече сме пред затихване на епидемията? Според експертите втора вълна на заразата не е изключена. "Едва ли ще има нов пик в България освен ако няма внос от чужбина - да влязат заразени хора и да предадат инфекцията", обясни председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари доц. Любомир Киров.
"Има вероятност да има втора вълна наесен, но трябва да се види, ако има лекарство или ваксина - играта ще е друга", отбеляза проф. Витанов.
Бъдещите мерки за справяне със заразата ще бъдат целенасочени. При поява на вируса ще се въвеждат териториални ограничения, без да се спират цялостно икономическите процеси на страната.
"Трябва да приемем, че новият вирус ще продължи да съществува и вероятно ще има огнища, които ще припламват, но това е естественият ход на развитието", подчерта доц. Киров.
Оказва се, че противоепидемичните мерки печелят време, докато се създаде ваксина. Социалната дистанция обаче трябва да се поддържа, за да няма промяна в сценария, който в момента е стабилен.
"Дори по-рано трябваше да има отхлабване на мерките. Този подход е и правилен и неизбежен. Трябва болните да бъдат ограничени и изолирани, а не цялата нация. Няма как да съсипеш икономиката и психически доста хора", посочи доц. Любомир Киров.
Вижте повече в репортажа на Виолета Манчева.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Проверки на НАП по Черноморието, всяко трето заведение е в нарушение
Смъртоносният побой в Пловдив: Какво се вижда на записите от камери
Алтернативни методи за справяне с болката в кръста
Преместването на психиатричната болница в Курило отново е пред изпитание
Магнезий за по-добър сън - има ли ефект?
Защо сутрин либидото е по-силно?
Вижте Слънцето както никога досега с най-детайлните изображения в историята
Проект „Дедал“: Термоядрен звездолет можеше да стигне до Проксима Кентавър за 36 години
Половината язовири в света може да спрат да функционират до 2060 г.
Виетнам представи дома на бъдещето със 100 прозореца и естествено охлаждане
Петролът поевтинява на фона на преговорите между Иран и Оман
Здравното министерство: Няма да закриваме РЗИ-та
Спипаха мъж с марихуана във Варна
Хванаха мъж, който повредил климатик на търговски обект във Варна
Три пункта за раздаване на минерална вода и днес във Варна
Siemens повиши прогнозата си за печалбата за втори път тази година
Индустриалните поръчки в Германия са отбелязали по-силен от очаквания ръст
Commerzbank отчете 94% ръст на печалбата, започва ново обратно изкупуване за 1,2 млрд. евро
Петролът поевтинява, след като Иран и Оман постигнаха споразумение за Ормузкия проток*
преди 6 години