18 задушени мигранти - жертви на трафиканти.
"С помощта на стълба са преминали българо-турската граница, прекарали са около 2 дни в гората около Ямбол, натоварили са се на този камион", обясни предисторията на трагедията директорът на НСлС Борислав Сарафов.
С някои от 34-мата оцелели граждани от Афганистан се провеждат разпити в следствието. На други се оказва медицинска помощ в лечебни заведения.
Сарафов уточни, че по случая вече работят 10 следователи от НСлС, прокурори от градската прокуратура.
"Иззети са 16 ДНК следи - ще установим по несъмнен начин кой е шофирал. Нямам съмнение, че ще установим извършителите на това злодеяние", добави Сарафов.
Четирима души са задържани по случая до момента, извършват се обиски на три адреса в София и провинцията.
"Ще ги подложим на разпознаване и ще бъдат сравнени техните проби с ДНК пробите, открити в камиона", каза още директорът на НСлС.
Сигнал за бедстващите мигранти е подаден в 14:15 на 112 от гражданин, който е минавал и е бил спрян от част от групата. Те са го отвели до буса.
"Едно от лицата е с няколко досъдебни производства, по последното има осъдителна присъда от 5 месеца, която е изтърпяло. Лицето, което е собственик на автомобила, е от Бургас, задържан е", каза директорът Националната полиция.
Вижте повече в репортажа на Теодора Георгиева.
Снимка: БГНЕС
Сиярто: Въпреки отричанията, в Украйна се извършва принудителна военна служба
Европрокуратурата разследва измама за 13 млн. евро у нас, извършени са над 80 обиска
Интензивни дъждове утре, на места и с гръмотевици
Детайлите на разследването за корупция в Украйна, водено от полицията, са като от драма на HBO
Хранителен режим при Хашимото
Стартират нови национални програми за скрининг на колоректален и цервикален рак
Защо корейското кимчи е полезно за имунната система?
Инфекция с Campylobacter при деца – как да я разпознаем?
Открита е уязвимост в механизма за възстановяване на ДНК на раковите клетки
Blue Origin представи проектиран с AI източник на енергия за Луната
Учени разгадаха мистерията на радиационните пояси на Уран
ЕС отстъпи: Бензиновите и дизеловите двигатели няма да бъдат забранени
Ограничават движението на автомобили във Варна през почивните дни заради два мача
Фратрия завърши годината с победа
Връчиха наградите „Доброволец на годината“ във Варна
19-годишен шофьор кара с 300 км/ч в София (ВИДЕО)
Призът „Спортист на Варна“ ще бъде връчен на 16 декември
SOFIX отчете близо 2% седмичен ръст до нов 17-годишен връх
Акционерите на „Софарма“ са гласували междинния дивидент от 7 ст. на акция
S&P 500 доближава ново рекордно високо ниво*
Инвестиране чрез изкуствен интелект: Прогнозиране на пазарните възможности през 2026 г.