Четенето като терапия: Защо е важно за мозъка и душата

Ползите от книгите за концентрация, релаксация и личностно развитие

06.04.2025 | 19:14 Редактор:
Четенето като начин за възстановяване на вътрешната хармония.
Четенето като начин за възстановяване на вътрешната хармония.

Четенето на хубава книга с чаша горещо кафе и в тиха природна обстановка е истинска идилия за любителите на книгите. В тези моменти, дори и да е само за 1 час, се потапяме в друг свят, забравяйки за ежедневните проблеми и напрежение.

Въпреки че идеалните условия за четене често са трудни за постигане, понякога се наслаждаваме на книгите в кратки паузи – в метрото, на спирката или вечер преди сън. Независимо от обстановката, четенето винаги носи спокойствие и хармония, защото само по себе си е вълшебно. Ето и 5 причини да четем повече книги.

Четенето ни помага да съсредоточаваме вниманието си 

Социалните мрежи и необятният океан от информация, които ни заливат всяка секунда накъдето и да погледнем, със сигурност ни разсейват и ние все по-трудно се съсредоточаваме.

Цялата тази мозаечност и милиони частици от информация, комбинирани със силни звуци, премигващи светлини и ярки цветове, пречат на мозъка да асимилира и преработи всичко накуп. За част от секундата, клипът вече е друг и мозъкът е залят от ново море цветове, звуци и светлини. И още един, още един, още един.

Именно затова четенето на книга, разказ или дори по-дълга и задълбочена статия или интервю например, съсредоточават нашето внимание за по-голям период от време.

Тишината и спокойствието, които усещаме в момента, в който се отпуснем и наистина се абстрахираме от всичко останало, постепенно изпращат сигнали за успокоение, добра енергия и положително настроение. В този момент, дори и да четем нещо по-меланхолично, ние вътрешно сме щастливи, защото сме в хармония с тялото, мозъка и душата си. Точно в този момент.

Четенето подпомага функциите на мозъка

Според проучване от 2013 г. на Emory University в Атланта, САЩ, е доказано, че колкото по-дълбоко читателите навлизат в историята, толкова повече области от мозъка се активират. Още по-изненадващо е, че тази мозъчна активност остава повишена няколко дни, след като участниците завършват книгата.

И това не е всичко – изследване на Бостънската детска болница показва, че четенето може да създаде нови невронни мрежи и да подобри комуникацията между двете мозъчни полукълба.

Това ни позволява да обработваме информация по-ефективно и да учим нови неща по-бързо.

Проучване от 2011 г. потвърждава всичко това, откривайки също, че макар в ранна детска възраст да сме най-възприемчиви, можем да се насладим на тези мощни ползи за мозъка на всяка възраст.

Четете повече в tialoto.bg

Снимка: Freepik