Според ново изследване газираната вода може да окаже влияние на метаболизма и теглото ни. То разглежда как въглеродният диоксид в газираните напитки може да активира метаболитни процеси, които изгарят глюкозата. Оказва се обаче, че макар тези ефекти да съществуват, те са доста ограничени.
Резултатите от проучването са публикувани в сп. BMJ Nutrition Prevention & Health.
Когато пием газирана вода, въглеродният диоксид навлиза в кръвта и се преобразува в бикарбонат, който намалява киселинността на клетките и ускорява изгарянето на захарта.
Заключението? Макар газираната вода да има минимално влияние върху метаболизма, тя не може да замени основните стълбове на здравословния начин на живот – балансираното хранене и редовната физическа активност. Това я прави интересен, но далеч не магически инструмент за отслабване.
Проучването показва, че въглеродният диоксид в газираната вода може да стимулира загубата на тегло, като ускорява усвояването на глюкозата и метаболизма в червените кръвни клетки.
Въпреки това ефектът е толкова малък, че не може да се очаква значителен резултат само от консумацията на газирана вода. Това проучване надгражда предишни изследвания, които също показват, че газираните напитки не влияят значително на апетита, въпреки че газираната вода е по-здравословен избор в сравнение с напитките, които съдържат захар.
Четете повече в puls.bg.
Снимка: Pexels
Само за ден: Тол камерите хванаха 485 камиона нарушители
Откриха мъртъв актьора Александър Високовски, изиграл Макс в култовия сериал "Бригада"
Депутатите избраха д-р Асен Меджидиев за подуправител на НЗОК
От каква възраст бебето може да ходи на плаж?
10 признака, че менструацията наближава
Как да се справим със синдрома на неспокойните крака?
FDA одобри първия перорален карбапенем за лечение на усложнени инфекции на пикочните пътища
Розуелският инцидент: Как една тайна военна операция роди световен мит за НЛО
Експерти: Твърде много сателити ще направят астрономията „безсмислена“
НАСА разкри новия си план за лунна база: Ще изпрати марсиански робот с ядрен двигател
Земята ще бъде връхлетяна от най-мощната магнитна буря от март насам
Д-р Асен Меджидиев бе избран за подуправител на НЗОК
Български огнеборци заминаха за Испания да гасят пожари
НАП продължава проверките край Варна
Над 500 пожара са станали във Варненско през юни
Еврото поскъпва леко спрямо долара
Google загуби съдебната битка с ЕС за глоба от 4,1 млрд. евро заради Android
Здравният министър: Пари в системата има, проблемът е в управлението и контрола
Южнокорейските индекси се сринаха под натиска на разпродажбите в сектора на чиповете
Защо Wall Street вече не е толкова запленен от „Великолепната седморка“?