Как да предпазим кожата от стареене

Практични съвети

11.01.2025 | 12:53 Редактор:
Ефективна грижа за кожата.
Ефективна грижа за кожата.

Най-добрата грижа против стареене е предотвратяването на пигментни петна и фини линии чрез слънцезащита и хидратация, които защитават кожата от UV лъчите.

Антиейдж съставките изискват време за резултати и са най-ефективни, когато се използват от ранна възраст. При по-сериозни промени може да са нужни естетични процедури.

Ефектът зависи от типа кожа и състоянието ѝ. Активните съставки забавят стареенето, но не могат да го спрат напълно, затова е важно да имаме реалистични очаквания.

Слънцезащитен крем

Голям процент от видимите признаци на стареене по кожата са породени от излагането на слънце. Именно затова включването на слънцезащитен фактор е от основно значение. Необходим е широкоспектърен продукт, който ни предпазва от ултравиолетовите слънчеви лъчи – тип А и Б. Слънцезащитният крем предпазва ДНК  в клетките на кожата от ултравиолетово увреждане, също така им дава време за регенериране, което помага за намаляване на развитието на бръчки и пигменти лезии.

Използването му е необходимо както в слънчевото време, така и във студеното, необходима всекидневна стъпка от рутината в грижата за кожата. Лъчите на слънцето навлизат през прозорците на автомобила и дома, затова дори у дома нанасянето на слънцезащита е препоръчителна. Обикновено няма да се стигне до изгаряне на кожата, но се достигат ефектите на стареене. 

Могат да се използват химични или минерални филтри. Няма значение от вида продукт, важно е да се нанася всекидневно и да е бъде с поне SPF 30. 

Ретиноиди

След слънцезащитните продукти, ретиноидите са втората ефективна съставка против стареене. Ретинолът стимулира клтъчното обновяване и увеличава производството на колаген в кожата. Също така се нарича витамин А или ретиноид. Различните видове локални ретиноиди се различават по своята сила на действие, като най слаби са ретиноловите естери и действието се засилва – ретинол, ретинал, третиноин. Затова се препоръчва използването на различни концентрации.

Четете повече в puls.bg

Автор на статията: Д-р Сияна Емилова 

Снимка: Freepik