Храните с изявено полезно въздействие върху функцията на панкреаса

Той отговаря за отделянето на инсулин

08.04.2024 | 21:36 Редактор: Вяра Димова
Храните с изявено полезно въздействие върху функцията на панкреаса

Панкреасът е много важен орган, без който редица функции в организма биха били невъзможни. Той отговаря за отделянето на инсулин – жизненоважен хормон за контрола на кръвната захар, усвояването на въглехидратите, трансформацията им в енергия. От панкреаса зависи още синтезът на храносмилателни ензими, които подпомагат не само разграждането на въглехидратите, но и на протеините.

За да бъдат метаболизмът и храносмилателната ни функция в добро състояние, е важно панкреасът също да е добре обгрижен. Някои храни имат особено изявено полезно въздействие върху функцията на панкреаса. Кои са те?

Куркума и канела 

Тези две ароматни подправки имат много полезни свойства спрямо панкреаса. Канелата неслучайно присъства в някои хранителни добавки и лекарства на растителна основа за контрол на диабета и кръвната захар. Тя има именно такова действие.

Куркумата е богата на антиоксиданти и полифеноли, полезни за функцията на панкреаса. Тя има болкоуспокояващо и противовъзпалително действие. Едно от важните ѝ свойства е, че стимулира синтеза на достатъчно инсулин за нуждите на организма. Канелата пък осигурява по-добра чувствителност на клетките към него. 

Спанак 

Спанакът е полезен за панкреаса, защото е богат на антиоксиданти. Те противодействат на свободните радикали, причиняващи повишени нива на стрес в тъканите и създават предпоставка за хронични заболявания, за влошена функция на органите. Спанакът, заедно с останалите от семейство Кръстоцветни, е много полезен за функцията на панкреаса, като стимулира синтеза на храносмилателни ензими, инсулин и същевременно потиска възпаленията.

Чесън 

Чесънът е известен като природен антибиотик. Той притежава мощни противовъзпалителни, антибактериални, антиракови свойства. Благодарение на него панкреасът също се радва на добро здраве. 

Кисело мляко и сирене 

Киселото мляко и бялото сирене съдържат пробиотични бактерии заради ферментационните процеси на зреене. Те са много полезни за храносмилателната и имунната система, което от своя страна влияе на всички останали нива в организма. 

Четете повече в az-jenata.bg.

Снимка: pixabay