Празничният сезон в края на годината се превръща в истинско пиршество за вкусовете. Трудно е да устоим на всички вкуснотии. Хапваме храни, от които се въздържаме през по-голямата част от годината, а те водят до натрупване на токсини, излишни течности и килограми. Затова е важно да помислим как бързо да възстановим тялото си. Започваме от корекция в менюто, изключвайки алкохолните и газирани напитки, захарните изделия, колбасите, тестените изделия. Включваме редовна физическа активност, достатъчно количество вода, риба, домашни бульони, кисело мляко и тези чудесни храни, които ще ни помогнат да прочистим тялото си. Ето кои са те:
Зеленолистни зеленчуци
Зелените листни зеленчуци ни помагат да поддържаме храносмилателния си тракт здрав и имунната ви система по-силна. Те са богати на фибри и основни минерали. Спанак, зеле, зеле кейл, броколи и брюкселско зеле, са вкусни и имат малко калории. Също така, зелените зеленчуци съдържат хлорофил, който е уникален растителен пигмент, присъстващ във високи концентрации, което го прави ефективен антиоксидант, който предпазва клетките от увреждане на свободните радикали.
Извара и кефир
Консумацията на пробиотици е един от най-добрите естествени начини за възстановяване на здравето на червата, тъй като те включват бактерии, които са необходими за поддържане на добрата им функция. Ако не страдате от лактозна непоносимост, в периода на разтоварващ хранителен режим (и не само) може да разредите консумацията на сирена с качествена извара, но също така и да добавите кефир като напитка. Кефирът помага при запек, подсилва имунитета.
Ядки и семена
Ядките и семената ни осигуряват мастноразтворими витамини, за които е доказано, че повишават активността на мозъчните клетки и общото здраве на клетките. Антиоксидантите, витамините и минералите помагат на тялото по-ефективно да елиминира токсините. Едни от най-полезните, които може да включите в менюто си са смляно ленено семе, орехи, макадамия, бадеми, конопено семе, кашу и други.
Чаша вода с мед
Антибактериалните характеристики на меда подпомагат процеса на детоксикация на организма, сочат западни изследвания. Медът е богат на витамин B6, тиамин, калций, желязо, магнезий и манган, които са важни за доброто здраве. Добавяйки към чаша вода малко мед и пресен лимонов сок, вие консумирате напитка, която доказано подобрява храносмилането, имунитета и прочистването на тялото от излишни течности.
Четете повече в az-jenata.bg.
Снимка: pixabay
Кучешки лай помогнал в търсенето на изчезналата Живка
Кой е Анди Бърнам, сигурният наследник на Киър Стармър
Проф. Константинов за смяната на ръководството на "Информационно обслужване": Нищо не е вечно
Стоян Колев се обяви за "жертва на системата", зове за протест
179 научни доклада представиха бъдещето на психичноздравните услуги на конференцията ENMESH в София
Над 30 населени места в Родопите вече разполагат с модерна ЕКГ апаратура за кардиологична диагностика
ВМА модернизира ключово звено за лечение на най-тежките пациенти
Министър Ивкова: Ако искаме стабилно здравеопазване, трябва да задържим младите кадри с реални решения
Астрономи потвърдиха съществуването на трета галактика без тъмна материя
Китай превърна изстрелването на ракети в туристическа атракция
Нито растение, нито гъба: Мистериозен 8-метров организъм е доминирал на Земята
В океана откриха „изгубен град“, който не прилича на нищо друго на Земята
Полицията има заподозрян за стрелбата по блокове и автомобили във Варна
19 отбора участваха в Ученическия турнир по плажен волейбол
Варна почете хората и организациите в подкрепа на бежанците
Станислав Дюлгеров изненадващо се появи във Фратрия (Варна)
Варна отбелязва Международния ден на моряка с богата програма
Румънският парламент отхвърли правителството на номинирания за премиер Адриан Вещя
Технологичният сектор повлече надолу S&P 500 в началото на седмицата
Кадър на деня за 22 юни
Lucid ще съкрати около 18% от работната си сила в САЩ