Предсрочният вот на 26 март, след оставката на второто правителство на Бойко Борисов, нареди пет партии в парламента – ГЕРБ, БСП, Обединените патриоти, ДПС и новата формация на Веселин Марешки "Воля" предаде Dnes.bg.
Най-много народни представители има партията на Бойко Борисов – 95, след тях се нарежда групата на БСП с 80, Обединените патриоти с 27, ДПС с 26 и "Воля" с 12.
240-те депутати от тези политически сили положиха клетва и обещаха във всичките си действия да се ръководят от интересите на народа в присъствието президента Румен Радев, вицето му Илияна Йотова, служебния премиер Огнян Герджиков и министрите му, патриарх Неофит и представители на други вероизповедания, дипломати, служебни министри, висши магистрати, омбудсманът Мая Манолова.
Първият пленарен звънец по традиция удари най-възрастният депутат. Този път честта се падна на Тома Томов от БСП.
Той подкани народните избраници да се регистрират и откри заседанието, след като пултовете си отчетоха 234 депутати.
"Възрастта ми дава няколко минути право да ми помоля: затворете очите си и погледнете със сърцатата си, погледнете на каданс как целият този интериор изчезва и през кладенеца на времето отиваме там, където е заченато възраждането на българската държава", призова той новите народни избраници и поиска от тях да работят така, че да няма мъка и отчаяние и да се върнат децата, които "натириха да се трудят за чужд хляб".
След като парламентът заработи, се очаква да бъде формирано и правителството. Вече е факт управленската програма на ГЕРБ и Обединените патриоти, като се очаква през тази седмица да обсъждат министерски постове.
По неофициална информация Патриотите могат да получат пет министерства. Лидерите на ВМРО Красимир Каракачанов и на НФСБ Валери Симеонов може да оглавят военното и енергийното ведомство. Много от министрите от кабинета "Борисов 2” ще намерят място и в кабинета "Борисов 3” – Владислав Горанов, Томислав Дончев, Екатерина Захариева и Лиляна Павлова.
Очаква се парламентарна комисия, а не специално създадено министерство да отговоря за председателството на страната ни на ЕС.
Спря водата в два района на Халкидики заради кражба на кабели
В Русия се подиграха на Стармър, предложиха му да коси трева
Go Guide кани на "Exotic Soirée" под открито небе
Какво разкрива фоликуларната течност за качеството на яйцеклетката?
5 често задавани въпроса към кардиолога
Може ли да се прави лазерна епилация през лятото?
Защо децата си гризат ноктите?
Астрономи разгадаха мистерията на Уран: Леденият гигант крие водно ядро
Защо все още не сме открили извънземни? Три възможни обяснения
Мъск възражда идеята за антиматерията: Възможно ли е с този двигател да стигнем до звездите?
Какво да наблюдаваме в небето през юли: Еленова луна, Делта Аквариди, редки планетарни съединения
Олег Невзоров се прибрал в България преди седмица, днес се срещна със собствениците във Forest club
Кикбокс сензацията Жулиен Риков е устремен към нова победа на SENSHI 32
РИОСВ-Варна не откри замърсяване след сигнали за петно във Варненския залив
Лоши новини за Германия: Шлотербек приключи с Мондиала
Иван Иванов отпадна още в първия кръг на квалификациите при дебютното си участие при мъжете на турнира по тенис „Уимбълдън"
Бившият председател на Фед Алън Грийнспан почина на 100 години
„МФГ Инвест“ реализира две допълнителни инвестиции за над 50 хил. евро
Германската индустрия понижи очакванията си за растежа и настоя за спешни реформи
Испанският гуверньор: ЕЦБ трябва да бди за влиянието на цените на петрола върху заплатите