Мигрантите, които опитват да преминат нелегално границата ни, стават все по-агресивни. Българските гранични полицаи продължават да изпълняват дълга си, въпреки че срещу тях стоят хора, за които човешкият живот няма никаква стойност. Това коментира в ефира на предаването "Директно" директорът на ГД "Гранична полиция" гл. ком. Росица Димитрова.
Най-натоварена е границата ни с Турция, охраняването ѝ е изключително трудно, а в него са включени полицаи от редица дирекции на МВР, както и военни, посочи тя.
"Близо 1300 души не достигат в редовете на "Гранична полиция". Ако бъдат наети, няма да се налага техни колеги от други дирекции да се включват в охраната на браздата", изтъкна гл. ком. Димитрова.
По думите ѝ капацитетът на дирекцията никога не е увеличаван.
Техническите средства, с които граничарите разполагат, също са проблем. Липсата на високопроходими автомобили в някои части на границата, оръжията и тежките бронежилетки затрудняват сериозно служителите и работата им.
Вече обаче са обявени обществени поръчки за нови по-модерни жилетки и други технически средства, както и за дрехи и обувки, изтъкна още директорът на "Гранична полиция".
Гл. ком. Димитрова коментира, че компрометираните участъци по южната ни граница, за които се говори от години, вече са възстановени.
Все още обаче има места, на които мобилните мрежи нямат покритие, което затруднява граничните полицаи да повикат подкрепление, ако това се наложи, призна Димитрова пред Bulgaria ON AIR.
Вижте целия разговор във видеото.
Желязков: Българските евромонети ще са законно платежно средство от 1 януари
„Арда“ надви „Локомотив“ на „Лаута”
Астън Вила прекъсна серията на Арсенал с гол в края
Покровск: Градът, който промени войната в Украйна
Хранителен режим при Хашимото
Стартират нови национални програми за скрининг на колоректален и цервикален рак
Защо корейското кимчи е полезно за имунната система?
Инфекция с Campylobacter при деца – как да я разпознаем?
Почистването на орбитални отломки може да се превърне в печеливш бизнес
Съоснователят на Neuralink стартира проект, който може да промени човешката еволюция
Роботът Optimus е усвоил бягането, движейки се почти като човек
Открита е уязвимост в механизма за възстановяване на ДНК на раковите клетки
Внимание! Чакат ни мощни магнитни бури в следващите дни
Желязков посети Монетния двор, за да види лично как се секат българските евромонети (СНИМКИ)
"Toха" взе приз за цялостно представяне на кулинарния фес за Никулден във Варна (СНИМКИ)
Спипаха двама гастрольори, тарашили жилища и автомобили във Варна
Трима мъже от Попово са загиналите при зверската катастрофа край Търговище
Облигациите не защитават от AI балон
В Испания и Италия банките стимулират дългоочакваното възстановяване на акциите
Илон Мъск подготвя Starlink Mobile – новият мобилен оператор от космоса
Waymo планира софтуерна сервизна реакция заради инциденти с училищни автобуси