България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Грешна информация обърква родителите на кандидат-гимназистите

Кодовете на паралелките от справочниците се разминават с тези от сайта на Регионалния инспекторат по образованието

25.06.2015 | 09:23 Редактор: Радослава Димитрова
Грешна информация обърква родителите на кандидат-гимназистите

Анета Милчева има 14-годишна дъщеря Катерина, която е завършила седми клас в  139-то Основно Училище Захарий Круша в София. Сега иска да учи моден и интериорен дизайн. Анета успява да подаде документите за дъщеря си в последния ден от срока, макар и със затруднения. 

„Смятам, че горе долу сме подготвени с изключение на кодовете – към момента не съм много наясно, на паралелките имам предвид. Доколкото разбрах от други родители има допуснати грешки в справочниците и затова така оставих и аз всъщност като цяло в деня на подаването на документите да мога все пак да получа адекватна информация от преподавателите, за да не правим грешки.“

Комисиите, които приемат документите уверяват, че при несъвпадащи кодове, грешките могат да бъдат поправени на място. Тя напомнят, че родителите трябва да използват сайта на РИО при търсене на информация.

„Още когато ни направиха инструктаж в РИО на училищата-гнезда, изрично бяхме уведомени, че единственио и само списъка с паралелките и кодовете, които са качени на сайта на РИО са тези, които са актуални и които родителите вписват. Тъй като това е важен документ, когато има грешки, молим родителите да препишат, за да бъдат абсолютно убедени, че това, което те са написали е това, което и регионалната комисия ще направи за класирането на тяхното дете. Ако грешката е по-незначителна, с червен химикал се коригира и родителят написва „Поправката е моя“ и се подписва.“

Друго предизвикателство пред родителите на седмокласниците е работното време на комисиите в училищата-гнезда, което е от 8 до 18 часа. То напълно съвпада с ангажиментите им и затова, често се налага използването на отпуск.

„Работното ми време го позволява, това е причината, просто плаващо работно време и така успях да съчетая ангажиментите с работа и с това, което като родител би било редно да изпълня.“

„Ако дойде родител в 18 часа естествено, че ще го изчакаме – това е важно за него и за детето му. Така, че работното време е фиксирано, но то не е такова, че точно в 18:00 комисията да приключи своята дейност.“

Тази година седмокласниците са по-малко в сравнение с миналата учебна година. Заради ниските оценки на изпитите, много от кандидат-гимназистите няма да успеят да се класират за желаните гимназии. От училищата се притесняват, че заради по-малкия брой ученици може да се наложи закриването на някои от паралелките.

Подробности вижте в репортажа на Анита Соколова и оператора Николай Илчев за Сутрешния блок: