От 2016 г. - планирано разболяване

Съгласно новата наредба на НОИ, излизаме в неплатен отпуск, ако не представим болничен до два дни след издаването му

14.01.2016 | 17:46 Редактор: Мария Аладжова
От 2016 г. - планирано разболяване

От 1 януари влезе в сила заповедта на НОИ, съгласно която боледуващите служители следва да представят на работодателя си болничен в двудневен срок от издаването му. Заповедта е на основание "чл. 9 ал. 2 от Наредбата за медицинската експертиза, във връзка с влизащи в сила от 01.01.2016 г. изменения в цялостната система на Националния осигурителен институт по отношение на начина на приемане на болничните листи". 

В случай, че болничният не е предаден в упоменатия срок, се счита, че служителят е излязъл в неплатен отпуск. Новото разпореждане повдига множество въпроси относно замисъла на системата и това доколко тя би улеснила временно неработоспособните служители. Съгласно провелата се административна реформа, декларациите, попълвани от работодателите, както и съпътстващите ги болнични, ще се предават в НОИ по електронен път. От друга страна лекуващите лекари също ще изпращат онлайн належащите документи към НОИ.

Излиза, че на практика единственият човек, който ще се "разходи", за да подаде своите документи за временна неработоспособност, е болният. Ако сте възпрепятствани и не можете да лично да предоставите болничния си лист, чиновници съветват да се обърнете към колега или близък, който да го направи вместо вас, или пък да се възползвате от услугите на куриерска фирма или такси - за ваша сметка. 

По-различна е ситуацията с хоспитализираните служители, на които по закон им се издава болничен лист в края на престоя в съответното лечебно заведение. В този случай документът следва да бъде предаден най-късно до два дни след изписването от болница, като предварително работодателят е уведомен за причината за отсъствието. 

Новата заповед предвижда сурови наказания за неспазилите наредбата, а именно - ако служителят допусне повторно нарушение на задължението за предаване на болничния, ще му бъдат наложени дисциплинарни наказания, съгласно Кодекса на труда. Същото грози и преките ръководители, които носят дисциплинарна отговорност и се задължават да следят спазването на заповедта. 

За да не ви се наложи да попълвате молба за неплатен отпуск следващия път, когато се разболеете, е добре да предвидите дали и как може да доставите болничния си лист навреме.