Кунева: В София ще бъдат изградени два приюта за жертви от трафика на хора

България и Швейцария са със съвместна програма за защита и превенция на трафика на хора

05.10.2015 | 14:46 Редактор: Ирина Георгиева
Кунева: В София ще бъдат изградени два приюта за жертви от трафика на хора

България и Швейцария започнаха съвместна програма за защита и превенция на трафика на хора. Това съобщи вицепремиерът Меглена Кунева в профила си в социалната мрежа Facebook, която даде старт на проекта с посланика на Швейцария Денис Кнобел.

В София ще бъдат изградени два приюта за жертви и по който ще бъдат върнати около 90 жертви, съобщава Кунева и допълва, че проектът е изключително важен, защото се фокусира върху България като държава източник. 

Първият приют ще е за деца, а вторият – за възрастни. Това предвижда българо-швейцарската Програма за превенция на трафика на хора и за идентифициране, защита, подкрепа и реинтеграция на жертви на трафик. 

"Днес, с миграционната ситуация в Европа, е много лесно българските граждани, които биват подмамвани в експлоатация, да бъдат пропуснати в общия поток, а не бива. Именно затова сегашният проект е насочен именно към тези наши съграждани, най-често млади жени." - посочи още Кунева.

България е третата страна на произход на жертви в Швейцария, посочи Кунева. По думите й, годишно биват идентифицирани между 500 и 550 български жертви за цяла Европа, голямата част от тях млади жени.

Дейностите на сътрудничеството се фокусират върху жертвите на трафик от България като страна на произход и се координират от Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ). 

Стойността на цялата програма е 2 239 500 швейцарски франка (4 015 995,26 млн. лв.), като финансирането от швейцарска страна е 85 на сто. Предвижда се връщането в България на 90 жертви на трафик, като един от новите приюти ще бъде именно за тях.

Плановете включват създаването на денонощна организация за предоставяне на медицинска, психологическа и правна помощ за жертвите.

Програмата предвижда още въвеждането на специален мониторинг, който да подобри работата на Националния механизъм за идентифициране на жертви на трафик.

Ще бъдат създадени допълнителни мониторингови инструменти, насочени към хората, които са били в приюти, с цел избягване на повторното им трафикиране.

Междуведомствен мобилен екип ще осъществява сътрудничеството между българските и швейцарските власти. Ще бъдат проведени обучителни семинари с уязвимите групи и три информационни кампании.

Специална телефонна линия ще предоставя информация относно легални форми на работа и живот в чужбина. Ще се засили сътрудничеството и обменът на опит между българската и швейцарската полиция. Целенасочени усилия ще бъдат положени за предотвратяване на повторното въвличане на жертвите в мрежите за трафик.

Партньорските организации, участващи в програмата, от българска страна са Международната организация по миграция и Асоциация „Анимус”, а от швейцарска – Швейцарското координационно звено срещу трафика на хора и незаконното прекарване на мигранти, Федералния офис на полицията и Специализираната служба „Търговия с жени и миграция на жени“.

Подписването на днешното споразумение е знак за ангажимента ни както към България, така и към борбата с трафика на хора, заяви посланикът на Швейцария Денис Кнобел. По думите му в областта са необходими конкретни резултати, а такива могат да бъдат постигнати именно с проекти като този.

Посланикът определи като ползотворно досегашното партньорство на швейцарските власти с българската прокуратура и министерствата на вътрешните работи и правосъдието.

Преди официалната церемония Кунева и Кнобел проведоха двустранна среща, в която коментираха възможностите за сътрудничество между двете държави и в други области като борбата с корупцията и върховенството на закона.