Невероятен Григор обърна фаворита Алкарас и се класира на 1/4-финал в Шанхай

Най-добрата ни тенис ракета се наложи с 5-7, 6-2, 6-4

11.10.2023 | 15:55 Редактор: Искра Ангелова

Най-успешният български тенисист в историята Григор Димитров победи на осминафиналите на Мастърс 1000 турнира в Шанхай на твърди кортове. Той спечели първа победа срещу водача в схемата Карлос Алкарас в четвъртия мач помежду им, като надигра испанеца с 5:7, 6:2, 6:4 след повече от 2 часа игра.

При първия си сервис гейм Григор отрази две точки за пробив с чудесни начални удари и после взе подаването си. В петия гейм 32-годишният хасковлия стигна сам до брейкбол и го реализира незабавно с гръмотевичен ретур на втори сервис, за да поведе с 3:2.

При 5:4 Димитров сервираше за спечелване на частта. Вторият в ранглистата Алкарас обаче поведе с 40:15 и успя да изравни след бекхенд в аут на българина. Серията на 20-годишният испанец продължи и той проби пак в 12-ия гейм, с което спечели и сета. Димитров се амбицира, продължи да играе агресивно и започна следващата част с брейк, който затвърди с 2:0.

В седмия гейм 19-ият в света Григор проби отново с минаващ удар по диагонала. При 5:2 той сервираше за частта. Стигна се до 40:15 и с отличен сечен сервис изравни сетовете.

И в решителната част българинът проби в началото, след като успя за 2:1. Димитров продължи да държи инициативата, което караше Алкарас да прави доста грешки и да се изнервя. Испанецът сервираше за оставане в двубоя при 3:5 и се справи. После Григор подаваше за престижната победа. Той дръпна с 40:15 и реализира втория си мачбол с мощен смаш.

Победителят завърши с 26 печеливши удари (10 аса) срещу също 26 непредизвикани грешки (4 двойни). При Карлос Алкарас балансът е 26-31. Следващият съперник на Григор Димитров е чилиецът Николас Джари, 22-и в света, който отстрани по-рано днес Диего Шварцман с 6:3, 5:7, 6:3.