Перес спечели в Монако, Ферстапен увеличи преднината на върха

Льоклер бе най-бърз и правеше рекорд след рекорд пред собствена публика

29.05.2022 | 19:45 Редактор: Жаклина Иванова

Серхио Перес (Мексико, Ред Бул) спечели Гран при на Монако и първата си победа от началото на сезона във Формула 1, а неговият съотборник Макс Ферстапен (Нидерландия, Ред Бул) увеличи преднината си на върха в класирането пред Шарл Льоклер (Монако, Ферари).

Льоклер бе най-бърз и правеше рекорд след рекорд пред собствена публика, а до десетата обиколка преднината на пилота на Ферари пред неговия съотборник Карлос Сайнс (Испания, Ферари) вече бе над пет секунди. Испанецът пък караше комфортно пред Перес, докато Ферстапен все още се задоволяваше с четвъртата позиция.

Времето за смяна на гумите дойде след 17-ата обиколка и на пистата настъпи хаос, който приключи с тотално разбъркване на тестето, тежка катастрофа на Мик Шумахер и червен флаг. Големият губещ в челото бе Льоклер, който се озова от първо на четвърто място и виновен за това бе Перес. Мексиканецът първи спря за гуми със средна смес и летеше по пистата, елиминирайки голяма част от преднината на пилотите на Ферари. Те отговориха с медиум и за Льоклер, което остави Сайнс на първото място.

В генералното класиране първи е Ферстапен със 125 точки, следван от Льоклер със 116. Перес остана трети със 110, а Сайнс се доближи на точка от Джордж Ръсъл (Великобритания, Мерцедес) в битката за четвъртата позиция. Британецът финишира пети, а неговият съотборник Люис Хамилтън завърши на осмото място.