Милена Милотинова – дългогодишен журналист, автор на разследващи документални филми като „Само защото бяха българи“ и „Хроника на едно национално предателство“, и водеща на предаването „Брюксел 1“ по Bulgaria ON AIR, се утвърди като един от най-компетентните и подготвени гласове по темата за правата на българите в Северна Македония. В поредното си експертно участие – този път в сутрешния блок на БНТ – Милотинова даде задълбочен коментар по повод присъдата срещу Люпчо Георгиевски, като постави казуса в по-широкия контекст на системния натиск върху българската общност в РСМ.
„Люпчо Георгиевски беше осъден заради цитат от историческа личност – Иван Михайлов. Това се случва в 21 век и е ясен знак към всички българи в Северна Македония какво може да им се случи, когато открито заявят своята идентичност“, подчерта Милотинова.
Тя посочи, че случаят не е изолиран, а е част от тревожна тенденция, която включва палежа на културния клуб "Иван Михайлов" в Битоля и скромната присъда за подпалвача, нападенията над клуба в Охрид и 8-те куршума, изстреляни по него, побоя над Християн Пендиков, само защото е българин, и законодателните промени с обратна сила, които от хилядите сдружения в РСМ удариха само организациите на местните българи в Битоля и Охрид. По думите ѝ, това ясно говори за целенасочена репресия спрямо българите в РСМ.
„Българите в РСМ са най-безправната общност в Европа. Те искат равни права. Не е случайно, че едно от предварителните условия за започване на преговори за членство на РСМ в ЕС е именно включването на българите в Конституцията“, припомни тя.
Милотинова определи процеса срещу Георгиевски като „абсурден“ от правна гледна точка и още по-неприемлив с оглед на статута на РСМ като кандидат за членство в ЕС. „Иван Михайлов има восъчна фигура в музея в Щип – значи официално е признат и уважаваа в РСМ. Тогава защо цитат от негово изказване се тълкува като престъпление от омраза?“ – попита журналистът.
Тя акцентира и върху факта, че бившият премиер на РС, който носи същото име - Люпчо Георгиевски – е защитил подсъдимия си съименник и е определил делото като политически мотивирано.
Милотинова също така подчерта необходимостта България най-сетне да създаде специален Фонд за правна защита, за да може страната ни да помага в случаи като този. Още почивен осъденият е и български гражданин. Тя добави:
„Нашата страна трябва също така системно да алармира както европейските институции, така и европейските правозащитни организации, които са особено чувствителни към темата за човешките права, и да иска тяхното наблюдение и намеса“, заяви тя.
"България сякаш се успокои сред приемането на т. нар. френско предложение през 2022 година. Но само активното говорене от наша страна за системния натиск срещу българите в РСМ може да пребори системното лобиране от страна на Скопие в евроинттитуциите, чийто резултат виждаме сега в доклада на ЕП за РСМ. И това, че гласуването на доклада е оттеглено, не бива да ни успокоява, защото ново обсъждане и гласуване в Комисията по външни работи на ЕП е насрочено за 24 юни."
Но сериозните сигнали за нерегламентирано лобиране от страна на Скопие компрометират процеса. Вече има официално подаден сигнал и до председателя на ЕП Роберта Мецола. И чак след поставянето на въпроса от български евродепутати е регистрирано вписване на 30 срещи с представители на РСМ от страна на евродепутата-докладчик Томас Вайц, което поставя под въпрос прозрачността и интегритета на доклада, коментира тя.
Идеи за релакс за заети жени
Как храната може да подпомогне метаболизма след 40 години
Локализираха двата пожара в Хасковско
Хакан Фидан: Турция предложи мораториум върху бойните действия в Украйна (ВИДЕО)
Топлинен удар и дехидратация при кърмачета: какво трябва да знаят родителите
Кървене след секс – трябва ли да се притесняваме?
Почти половината бебета по света са изключително кърмени през първите шест месеца
Как се променят костите с напредване на възрастта?
Пентагонът разсекрети нова порция документи за НЛО
Кинжалът на Тутанкамон е изкован от метеорит
Сондата „Луси“ на НАСА успешно тества камерите си преди срещата с троянските астероиди
Космическият влекач LINK се стабилизира и се готви за среща с телескопа Swift
Украйна: Не сме насочвали умишлено дрон към България
Седмичен хороскоп 10 август - 16 август 2026
Полицията във Варна излезе с призив и съвети към плажуващите
Черно море представи дублиращия си отбор за есента
МВнР привика посланичката на Украйна у нас
Иран намекна за сделка за Ормуз, но само ако условията му бъдат изпълнени
Квантовата заплаха затяга примката около врата на криптовалутите
Кадър на деня за 8 август
Дронът, паднал на българска територия, най-вероятно е дрон-примамка „Майя“