В Bosch ще бъдат съкратени 13 000 работници, а над 100 000 души са загубили работата си в германската индустрия през последната година. Почти всяка седмица се появяват нови тревожни новини за хора, които остават без препитание.
Причини за кризата в автомобилния сектор
Икономистът проф. Вероника Грим от Технически университет в Нюрнберг, обясни пред BILD: "Кризата в автомобилната индустрия е отчасти самопричинена, но отчасти е причинена и от външен натиск."
Китайски и други чуждестранни производители навлизат на пазара и вече достигат технологичното ниво на конкуренцията – а в някои области дори го надминават.
"В областта на дигитализацията те вероятно са по-добри", казва Грим.
Икономистът проф. Йенс Зюдекум от Университет в Дюселдорф, който е и личен съветник на министъра на финансите Ларс Клингбайл, заяви пред BILD, че германската автомобилна индустрия в момента е "в разгара на перфектна буря".
Китай е изградил гигантски производствени мощности и залива световните пазари с достъпни автомобили.
"Под този конкурентен натиск германската автомобилна индустрия е в опасност от колапс", казва още Клингбайл.
Много автомобилни компании в момента прехвърлят част от този натиск върху местните доставчици, което води до масови съкращения в Bosch и други фирми.
Регулации и бъдещи ограничения
През 2035 г. ограниченията за автопарка в ЕС ще бъдат напълно премахнати, което практически слага край на новите автомобили с двигатели с вътрешно горене.
Грим критикува "много едностранчивата и технологично нечувствителна регулация", която оказва натиск върху индустрията.
"Все още има такива, които се застъпват за пълна електрификация на транспорта", казва Грим.
Производителите в други страни отдавна следват многостранен подход "и ЕС също трябва да позволи това".
Въпреки че е важно да се намалят емисиите на CO2, "политиците не трябва да определят кой технологичен път ще се използва за постигането на това", предупреждава икономистът.
Необходими са ключови решения относно инфраструктурата, включително изграждането на мрежа от бензиностанции за електрически автомобили.
Спад на износа и промени в поръчките
Европейският износ за Съединените щати претърпя значителен спад през последните месеци. Според данни на ООН, през юли 2025 г. САЩ са внесли стоки на стойност 53,7 милиарда долара (46,6 милиарда евро) от ЕС – с 10% по-малко в сравнение със същия месец на предходната година.
Най-големите спадове се наблюдават в ключови европейски експортни сектори като фармацевтични продукти и превозни средства. На 2 април – наречен "Ден на освобождението" от американското правителство – президентът Тръмп наложи 20% мита върху целия внос от ЕС и дори 27,5% върху автомобилите.
От 1 август обаче влезе в сила намалената тарифа за автомобили от 15%.
Bosch обяснява лошата ситуация с поръчките със "стагнацията в световното производство на автомобили и спадът в Европа", като посочва, че електрическата мобилност генерира по-малко бизнес като цяло, предаде "Труд".
Щефан Грош, член на борда и директор по труда на Robert Bosch GmbH, отбелязва, че на всеки 10 служители в дизеловия сектор трима работят с бензинови двигатели, а само един – с електрически автомобили.
Бананово лате - абсолютен хит при маникюрите
Шакира не дава гаджето на Пике да бъде под един покрив със синовете ѝ
Шампионска лига: Левски остави интригата за Атина - 0:0
Николета Лозанова съблазнява по червено бельо
Може ли ходенето пеша да замени кардиото?
Салмонелоза – как да се грижим за детето?
Започват номинациите за „Лекар на годината 2026“
Стартират безплатни групи за психологическа подкрепа за хора с редки болести
Видео в TikTok доведе до откриването на непознат досега вид риба (снимка)
Учени разкриха мистериозна космическа сила, която променя орбитите на планетите
Стар извънземен град? На Марс откриха загадъчни структури
Астронавти на НАСА и ЕКА излязоха в открития космос за смяна на антена
Българска доминация на 37-ия международен турнир по тенис на маса „Млади надежди“
Издирват българка, изчезнала във Франция
Цената на моторното масло скочи
Варна отбелязва Международния ден на подводното културно наследство с филм
Полковник е новият заместник-министър на здравеопазването
Растящата доходност на държавните облигации помрачи търговията на Wall Street
Кадър на деня за 18 август
Франция ще използва AI, за да се защити от кибератаки
Ефремова: На дъното сме в ЕС по минимална заплата, но и по учене през целия живот