TikTok ще се бори със закона, който иска да забрани приложението в САЩ

Платформата от години е на прицел на американските власти

25.04.2024 | 12:48 Редактор: Деси Николова
TikTok ще се бори със закона, който иска да забрани приложението в САЩ

Шефът на TikTok Шоу Зи Чу обеща да се бори в съдилищата, за да отмени новоподписан закон в САЩ, който може да доведе до забрана на популярното приложение поради твърдения, че е контролирано от китайското правителство, предаде АФП.

Законът дава на TikTok 9 месеца да се отдели от китайската си компания майка ByteDance или да бъде изключен от американския пазар. Представители на САЩ и други западни държави твърдят, че платформата за социални медии позволява на Пекин да събира данни и да шпионира потребителите. Само в Съединените щати тя има 170 милиона потребители, много от които са млади хора. Критиците твърдят, че TikTok е и канал за разпространение на пропаганда. Китай и компанията категорично отричат тези твърдения.

"Не се заблуждавайте, това е забрана. Забрана за TikTok и забрана за вас и вашия глас", заяви шефът на TikTok Шоу Зи Чу във видеоклип, публикуван в TikTok минути след като президентът Джо Байдън подписа закона.

"Политиците може да казват друго, но не се обърквайте. Много от спонсорите на законопроекта признават, че забраната на TikTok е крайната цел", каза още Шоу.

Шоу нарече този ход "ироничен", като се има предвид, че "свободата на изразяване в TikTok отразява същите американски ценности, които превръщат Съединените щати в лъч на свободата. Бъдете сигурни, че няма да отидем никъде. Ще продължим да се борим за вашите права в съдилищата. Фактите и Конституцията са на наша страна", каза Чу на потребителите на платформата.

Съгласно законопроекта ByteDance ще трябва да продаде приложението или да бъде изключен от магазините за приложения на Apple и Google в САЩ. TikTok от години е на прицел на американските власти, които твърдят, че платформата позволява на Пекин да следи потребителите в САЩ.

Приетият от Конгреса законопроект също така дава на президента на САЩ правомощието да определя други приложения като заплаха за националната сигурност, ако те се контролират от държава, считана за враждебна, информира БГНЕС.

Миналата седмица Илън Мъск, милиардерът, собственик на X, се обяви против забраната на TikTok, като заяви, че "това би било в разрез със свободата на словото и изразяването".

Снимка: Pixabay