До края на 2025 година 80% от населението в България ще има достъп до 5G свързаност. Това заяви заместник-министърът на транспорта и съобщенията Григори Григоров на откриването на информационен ден за възможностите за кандидатстване на български организации в конкурс за 5G проекти по Механизма за свързване на Европа.
Заместник-министър Григоров призова учебните и здравни заведения, общинските и публичните организации да участват активно в новия конкурс за 5G проекти, за да бъдат използвани успешно възможностите за финансиране. Общият бюджет е 51 млн. евро за всички държави от ЕС.
Работи се и за изпълнение на инвестиция по Плана за възстановяване и устойчивост, като целта е близо 400 хиляди българи в отдалечени райони да имат достъп до високоскоростен интернет и да ползват 5G мобилна мрежа. Паралелно с това всички 265 общини ще бъдат свързани с високоскоростни връзки в единна мрежа на държавната администрация, каза заместник-министърът.
Свързаността от пето поколение ще получи още по-добро развитие, след като през тази седмица мобилните оператори вече получиха лицензи да ползват честоти в обхватите 700 и 800 мегахерца, добави Григоров.
Ставрос Калапотас от Генерална дирекция Съобщителни мрежи, съдържание и технологии в Европейската комисия съобщи, че европейските средства ще покрият до 75% от направените инвестиции.
Публични организации могат да кандидатстват в конкурса за 5G проекти по Механизма за свързване на Европа. Крайният срок за подаване на проектните предложения е 20 февруари 2024 година.
Четете по темата в investor.bg
Снимка: Pexels
Поклонението пред втория български космонавт Александър Александров ще бъде на 13 юли
Бият се докрай и вече не са подценявани: жените на фронта в Украйна
Кои страни са предпочитани за следване на висше от кандидат-студентите?
Липсата на 1 час сън всяка нощ може да доведе до качване на килограми
Белези от ухапване по кожата – как да се справим?
Грижа за детската кожа през летните месеци
Фармацевти настояват за 25% увеличение на заплащането за рецепти по НЗОК
Над 80 мистериозни същества, живеещи в пълен мрак, откриха в Австралия
Учени пресъздадоха условията в земното ядро с помощта на лазери
Престоят в Космоса може да ускори стареенето, твърдят учени
Биолози разкриха как виждат морските звезди
Черно море обяви осмо ново попълнение
Какво ще бъде времето в неделя?
11 са загинали в катастрофи с ТИР-ове у нас от началото на май
Спартак обяви 14-ото си ново попълнение
Илин Димитров: Търсим удвояване на чуждите туристи до края на мандата ни
Apple заведе дело срещу OpenAI за кражба на търговски тайни
Русия и Украйна удариха ключови пристанища за износ на зърно
Кипър планира да започне износ на природен газ през 2028 г.
Стартъпи за отбранителни технологии навлизат във веригата на доставки на автомобили и фракинг