Китайската платформа за споделяне на кратки видеа TikTok се обръща към съда, след като европейските регулатори ѝ наложиха глоба от 345 млн. евро заради липса на адекватно отношение към поверителността на личните данни на тийнейджърите потребители.
Звеното на ByteDance заяви, че е подало жалба в Общия съд на Европейския съюз (ЕС) срещу наказанието и също така оспорва на местно ниво заповед на водещ регулатор по данните в Ирландия за премахване на "измамни или манипулативни" практики, които биха могли да подкопаят поверителността.
Глобата на TikTok следва щателна оценка на практиките на компанията за защита на децата, която има повече от 1 млрд. потребители по целия свят и е най-известна с редица танцови предизвикателства, пише Bloomberg.
Миналата седмица платформата беше добавена към нарастващ списък на водещи играчи в социалните медии, заедно с Meta Platforms Inc. и X на Илон Мъск, които получиха предупредителни писма от ЕС да предприемат бързи действия за спиране на разпространението на дезинформация.
Ирландската комисия за защита на данните глоби TikTok през септември, след като заключи, че приложението не е защитило непълнолетните срещу ненужна обработка на данни и не е действало по прозрачен начин. Проучването се отнася за петмесечен период от юли 2020 г. до 31 декември 2020 г., като установява, че обработката на данни от TikTok през този период е в нарушение на правилата на Общия регламент за защита на данните относно деца на възраст между 13 и 17 години.
Четете повече в investor.bg.
Снимка: Pexels
Медиците да пестят от сапун и тоалетна хартия
Костадинов: Срам ме е, че Коцев управлява Варна
Името на големия печеливш от войната с Иран е изненадващо
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
Нови правил в ЕС: Колите вече трябва задължително да имат рециклирани материали
Симона Радева получи 3,6 години затвор за укриването на Семерджиев
За седмица: КАТ написа 30 759 фиша и 3304 акта
Внимание! Volvo забрани на собствениците да зареждат XC40
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Трафикът в Ормузкия проток расте, Иран е изнесъл 20 млн. барела петрол за седмица
Илюзорен ли е мирът на Доналд Тръмп в Близкия изток?
България излиза от „сивия списък“ за пране на пари
Консултант: Служителите от по-ниско ниво саботират дигитализацията на бизнеса