Системите с изкуствен интелект ще бъдат достатъчно мощни, за да "убият много хора" в рамките само на две години, предупреди Мат Клифърд - съветник на британския премиер Риши Сунак по въпросите на изкуствения интелект, цитиран от вестник "Таймс".
Мат Клифърд, който помага на премиера да създаде правителствена работна група по въпросите на изкуствения интелект, заяви по TalkTV, че политиците трябва да бъдат подготвени за заплахи, вариращи от кибератаки до създаване на биологичния оръжия, ако човечеството не намери начин да контролира технологиите.
"Таймс" пише, че в средносрочен план експертите предупреждават, че изкуственият интелект може да се използва за проектиране на химически и биологични оръжия и провеждане на масови атаки по интернет.
Миналата седмица, в писмо, подписано от 350 експерти по изкуствен интелект, включително главния изпълнителен директор на OpenAI, който разработи ChatGPT, се предупреждава, че има и риск в дългосрочен план технологията да доведе до изчезване на човечеството. Мат Клифърд, който е председател на правителствената Агенция за напреднали изследвания и изобретения заяви, че това "звучи като сценарий за филм", но поражда загриженост и една от причините, поради които държавите трябва да си сътрудничат е за да създадат регулации.
Клифърд смята, че в рамките на две години е възможно създаването на компютър, който е по-умен от човека, информира БНР.
"Ако се опитаме да създадем изкуствен интелект, който е по-интелигентен от хората и не знаем как да го контролираме, това ще създаде потенциал за всякакви рискове сега, и в бъдеще, и въпросът трябва да бъде приоритет в дневния ред на политиците", каза Клифърд по TalkTV.
Той обаче допълни, че изкуственият интелект има също потенциал да бъде "огромна добра сила", ако се намери начин да бъде контролиран.
Снимка: pixabay
7 топ цвята за маникюр за месец май
Локо София открадна точка срещу Ботев Враца
Панталоните с прехлупване са най-модния избор за новия сезон
Нови молекули дават надежда за възстановяване на нервните увреждания при множествена склероза
Има една емоция, която ни носи смисъл и ни кара да виждаме света с нови очи
Бронхиална астма – симптоми, диагностика и съвременно лечение
Защо мобилността е толкова важна, колкото и силата?
Пещерата Шове: Уникални праисторически рисунки, запазени в продължение на хилядолетия
Ново поколение Т-клетъчна терапия постига 45% пълна ремисия при рак на кръвта
Компанията AltoVolo извърши първи полет с прототип на въздушно такси
Метеорният поток Ета-Аквариди достига своя пик: Защо е специален
Бюджетът и съдебната реформа основни теми на консултациите при Йотова
Няма достатъчно военни лекари за мисии зад граница
Александър Бубиа: Ударът върху хората с цените е огромен
Проф. Михаил Константинов: Учуди ме отсъствието на лидера на ПБ на консултациите при президента
България привлича чужденци със сигурност и качество на живот
Belayer: Към момента има 2 дадени лиценза и около 20 отказа по MiCA
Кадър на деня за 5 май
Лъчезар Богданов: В краткосрочен план е неизбежна промяната на тавана на дълга
Защо САЩ наливат милиарди долари в енергийни проекти на Балканите?
преди 2 години