Проптех (имотни технологии - бел. ред.) решенията в България към началото на 2023 г. са 240, като в този брой не се включват компании с чуждестранен произход, включително такива, които имат звена за научноизследователска и развойна дейност у нас или оперират на нашия пазар. По брой проптех решения България се нарежда на шесто място сред 32 страни в Европа.
Това показват данните от петия доклад Bulgaria & CSEE: PropTech Mapping Report, подготвен от PropTech Bulgaria, който анализира проптех индустрията в България и в страните от Централна и Югоизточна Европа.
На европейско ниво водещите страни по брой проптех решения са Германия, Великобритания, Франция, Испания и Швейцария, пише Investor.bg.
32% от българските проптех решения обслужват жилищни активи, след това се нареждат компаниите, които предоставят решения на ниво град (18%). Проптех решенията, които покриват едновременно жилищни и бизнес имоти, са 14%, а тези, които обслужват всички класове активи, са 13%.
Любопитното е, че България е водеща държава в Европа заедно с Германия по брой решения в областта на умните градове, умните сгради и умните домове. Страната ни е на първо място на Стария континент и по брой проптех решения в областта на управлението на водите, като изпреварва Финландия и Холандия.
Снимка: Pixabay
Шпионин и бивш полицай признаха, че са убили жената, която взриви Вадим Ермолаев
След седмици на спорове: Бюджет 2026 влиза в парламентарните комисии
Денят започва със слънчево време, Източна България я чакат дъжд и гръмотевици
Торзиo на тестиса –патофизиология, клинични прояви, диагностичен подход и съвременно лечение
Бившият здравен министър Стойчо Кацаров е новият представител на пациентите в Надзорния съвет на НЗОК
Министър Ивкова започва проверки на обектите за модернизация на спешната помощ
Шизофренията и биполярното разстройство споделят 70% от генетичните си корени
Как „Союз“ стига до МКС за три часа: Обяснение на свръхбързата схема за скачване
Слънцето е зелено джудже: 7 изненадващи факта за звездите
САЩ се сдобиха с ново космическо оръжие за неутрализиране на вражески сателити
Древен „изгубен свят“, открит в Калифорния, пренаписва историята на първите американци
В България неравенството расте след края на трудовия път: разликата в заплатите е 12%, а при пенсиите – 19.4%
Анатомия на дигиталната ера: Как смартфоните променят човешкото тяло и гръбначния стълб
България с най-силен ръст на производството в сектора на услугите в ЕС
Десетки свободни работни места за учители във Варна, кои са най-търсени
Проф. Георги Вълчев: Имаме проблем с учебниците, учениците не ги разбират
Dow се отдръпна от рекордното ниво, петролът отново поскъпна
Настъпва ли времето на „перфектния“ инфлуенсър
ЕС ще подобрява ефективността на центровете за данни с енергийни етикети
Съдът окончателно спря референдума срещу завода на Rheinmetall в Карлово