Потенциала за засилване на сътрудничеството с Amazon и Google обсъди министър-председателят Кирил Петков в рамките на срещите си днес с представителите на двете технологични компании. Премиерът Петков разговаря с Изабела Грегор - Чехович, вицепрезидент по продажбите в ЕМЕА Amazon, както и с представителите на Google Слав Петров и Игор Зграблич. В срещите участва също министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер.
Премиерът Кирил Петков обсъди с представителите на Amazon и Google новия институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT), който ще заработи с подкрепата на българската държава, технологичните гиганти и местния бизнес. Министър-председателят изтъкна, че правителството е отворено и за други общи проекти с висока добавена стойност.
Като добра перспектива за потенциално сътрудничество с Amazon премиерът Кирил Петков посочи създаването на регионален дейта център в България. От своя страна Изабела Грегор - Чехович също изтъкна, че инвестицията в INSAIT е първа крачка и разкрива потенциал за по-широко сътрудничество. В рамките на разговора с представителите на Amazon бяха обсъдени възможностите България да се превърне в логистичен и дигитален хъб за Централна и Източна Европа.
На срещата с представителите на Google беше обсъдена възможността да бъде създадена съвместна работна група на правителството с компанията, чиято цел е да подготви предложения за нови проекти в България, свързани с дигиталната трансформация, облачни технологии и електронно правителство. Така ще бъдат набелязани следващи стъпки за сътрудничество и инвестиции.
На срещите с представителите на двете компании беше разговаряно още за взаимодействие в сферата на дигитализацията, киберсигурността, биотехнологиите и космическата индустрия.
Снимка: Министерски съвет
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Белият амур спаси Гребния канал в Пловдив от водораслите
Скинари опитали да нахлуят при еврейски тийнейджъри от Италия в столичен хотел
ГЕРБ за OFAC: Публикуван е процесуален документ, не съдебно решение
Тенденции при маникюрите за август
Кърменето дава това, което никое друго хранене не може
Как да се предпазим от опасните последици на жегата?
Как гонореята води до стеснение на уретрата при мъжете?
Предлагат електронна здравна карта да замени хартиените книжки от 2028 г.
Най-голямата дигитална камера в света, тази на „Вера Рубин“, засне над 650 000 галактики
В „гробището“ на Млечния път се крият 170 млн. черни дупки?
Тайните на некропола Коеби: Скрити мегалитни могили под земята
Учени предложиха план за спасяването на Земята след смъртта на Слънцето
744 млн. лв. сме доплатили за лекарства през 2025 г.
Учени със сензационно разкритие за евентуален извънземен живот
Какво време ни очаква в сряда?
52-годишен варненец, спипан с дрога, се споразумя на пробация
10 години затвор за сексуален насилник, посегнал на 12-годишно момче с психично заболяване
Германският регулатор е одобрил офертата на UniCredit за Commerzbank
25 американски щата оспорват в съда последните мита на Тръмп
Commerzbank разширява офис площите си в Advance Business Center в София
SOFIX отчете ръст за трета поредна сесия и затвори на ниво от 1312 пункта