В Сирия е установен таен лагер за бивши бойци на "Ислямска държава" и техните семейства, съобщи BBC.
Повече от 300 дезертьори и заловени бойци, в това число много европейци, са задържани в лагера, управляван от бунтовническата групировката "Джайш ал-Тахрир".
Командирът на групировката Мохамед ал-Гхаби заяви за BBC: "Опитахме да се да ги реабилитираме и да променим състоянието на съзнанието им".
"На тези, които са пожелали да се завърнат у дома, им беше позволено да се обадят на техните посолства и да се координират с тях чрез нас", добави той.
В групата има френски, холандски и полски граждани, както и чуждестранни бойци от Северна Африка и от Близкия изток и Централна Азия. Мъжете, жените и децата се държат в село в северната провинция на провинция Идлиб.
По думите на Гхаби броят им расте, откакто "Ислямска държава" рухна, благодарение на турско-подкрепената бунтовническа офанзива срещу групата в северната част на Сирия, наречена операция "Щитът на Ефрат".
"Ислямска държава" се разпадна през последните 7 или 8 месеца, според дезертьорите, с които разговаряхме. Въпреки това, операцията "Щитът на Ефрат" допълнително обезоръжи "Ислямска държава" и доведе до разчленяването й след бързите постижения на нашите сили", коментира още той.
Екип на BBC е получил и материали от вътрешността на лагера. Той има основни удобства, а според тях затворниците са добре обгрижвани, но въпреки това много от тях искат да напуснат.
От BBC са научили още, че се създава подземна железница в Сирия, с помощта на други бунтовнически групи, британски и европейски разузнавателни служби, за да намерят, заловят и върнат още поддръжници на "Ислямска държава".
Днес слънцето се завръща
Сатурн тръгва ретроградно и ще подложи на тест 5 зодии
Тръмп за американските самолети в "Безмер": Благодаря Ви, премиер Радев!
Ранното излагане на захар се свърза с повишен риск от депресия и тревожност по-късно в живота
Младите донорски яйцеклетки не компенсират напълно стареенето на матката
Ухапвания от насекоми през лятото при децата
Екипи на РЗИ ще активират мобилното приложение „еЗдраве“ в цялата страна
Учени: Човешката еволюция изостава драстично, а причина за това е AI
Ракета на SpaceX се е насочила към Луната: Очаква ли ни зрелищен сблъсък през август?
Венера се оказа „жива“ планета: учени откриха неочаквано движение
Астронавти на НАСА може да останат завинаги на Луната след историческото кацане
Все повече шофьори избягват посещението при автомонтьор
Вижте защо не трябва да зареждате телефона си от USB портове в колата
Чист ли е въздухът във Варна? Проверете онлайн в реално време
29 422 фиша и 3044 акта написа КАТ за седмица
България отново е в топ 3 по инфлация в ЕС
Американските индекси отчитат седмични спадове заради разрастващата се война в Близкия изток
Кинокритик: Малките филми показаха на големия Холивуд силата на разказа
Опозиционата консервативна полска партия PiS се разцепи
Илияна Йотова ще се кандидатира за президент на изборите през есента