Жерар Пике завоюва победа за Испания в мача с Чехия

Централния защитник врака гол в 87-та минута

13.06.2016 | 20:37 Редактор: Мария Аладжова

Настоящият европейски шампион Испания беше на път да започне с фалстарт защитата на титлата си. Жерар Пике обаче вкара в 87-та минута и донесе победата на „Ла Фурия“ с 1:0 над Чехия в първия мач от Група D, пише Gol.bg

На стадиона в Тулуза испанците имаха пълно преимущество, създадоха много положения, но топката така и не влизаше във вратата на Петър Чех. Стражът на Чехия спаси няколко много добри ситуации. Дори и той обаче нямаше какво да направи в 87-та минута, когато Пике засече с глава центриране на Андрес Иниеста отляво и донесе трите точки на Испания.

Двубоят започна според очакванията – Испания контролираше топката и притискаше съперника си с къси и продължителни подавания, докато чехите се бранеха и опитваха с контраатаки да причинят болка на „Ла Фурия“. През първите 45 минути обаче хората на Висенте Дел Боске бяха далеч по-добрият отбор. В 16-та минута Хуанфран и Давид Силва комбинираха успешно, след което плеймейкърът намери Алваро Мората на вратарското поле. Нападателят стреля без забавяне, но Чех спаси.

В 29-та минута Мората стреля мощно по диагонала, но стражът на чехите отново закачи топката, след което тя излезе в ъглов удар. По-добрите изяви на иберийците продължаваха и в 40-та минута Алба също тества рефлексите на Чех, след което настана страхотно разбъркване. Томаш Росицки обаче отби. Малко след това и Давид Силва изпусна от изгодна позиция.

Първото по-сериозно положение пред вратата Испания дойде в 45-та минута, когато Томаш Несид тества рефлексите на Де Хеа с далечен удар. Стражът на Испания обаче трябваше да се намесва далеч по-критично. Крейчи центрира от свободен удар, а Роман Хубник отклони към вратата, но Де Хеа се разтегна максимално и улови кълбото.

Испания отговори с удари на Иниеста и Мората. В 62-та минута селекционерът на тима Висенте Дел Боске пусна в игра Ариц Адуриц, за да внесе повече мощ в атаката си. Мората пък отстъпи позицията си на опитния нападател. В 66-та минута пред Де Хеа пак стана критично. След центриране на Крайчи отдясно, Саласие свали с глава към задната греда, но Пике изби точно пред нападател на Чехия.
Испания пак натисна, но Жорди Алба не се намеси добре, останал сам срещу Чех, а малко след това удар на Давид Силва от границата на наказателно поле мина на сантиметри от страничната греда.
Така се стигна до 87-та минута, когато Андрес Иниеста проби по лявото крило и пусна фин пас към съотборника си от Барселона. Пике се извиси и с глава най-накрая вкара топката зад Петър Чех - 1:0 за Испания.

Испания – Чехия 1:0

1:0 Жерар Пике 87‘

Испания: Давид де Хеа, Хуанфран, Жерар Пике, Серхио Рамос, Жорди Алба, Сеск Фабрегас (70 – Тиаго Алкантара), Серхио Бускетс, Андрес Иниеста, Нолито (82- Педро Родригес), Алваро Мората (63 - Адурис), Давид Силва

Чехия: Петър Чех, Павел Кадербаек, Томаш Сивок, Роман Хубник, Давид Лимберски, Ярослав Плашил, Владимир Дарида, Ладислав Крейчи, Томаш Росицки (88 – Давид Павелка), Теодор Гебре Селасие (86 – Йозеф Шурал), Томаш Нецид (75 – Давид Лафата)

/Снимка: UEFA EURO/