Китай преустанови спасителните операции в района на границата с Непал заради опасения, че преградно езеро, образувало се след първоначалното свлачище, може да предизвика ново бедствие.
Решението идва след катастрофалните наводнения в региона в сряда, при които по последни данни са загинали най-малко 469 души.
Най-малко 1300 души остават в неизвестност, като сред тях има десетки американски граждани и граждани на други държави. Част от чужденците, които по-рано бяха обявени за изчезнали, вече са спасени.
В Катманду семейства продължават отчаяно да търсят информация за своите близки. Екип на "Си Ен Ен" CNN е станал свидетел на мъката на хора, които научават най-тежките новини от списъци и снимки, поставени на стената на морга.
Друг екип на телевизията, намиращ се по-близо до зоната на бедствието, документира мащабните разрушения в засегнатите населени места.
Учени изясняват причините за катастрофата
Учените все още работят, за да установят какво точно е предизвикало бедствието.
Нови видеозаписи показват мястото, където огромна част от ледник се е откъснала и е паднала в реката отдолу. Това е предизвикало бързо движеща се вълна от вода, раздробен лед и скални маси, която е помела всичко по пътя си.
Преградно езеро, образувало се вследствие на стихията в сряда, продължава да повишава нивото си през последните 48 часа. Опасенията са, че то може да предизвика нов смъртоносен поток от вода и земна маса.
Новообразуваното езеро започна да прелива
Китайската държавна телевизия "Си Си Ти Ви" съобщи в петък сутринта, че новообразуваното езеро вече прелива непрекъснато. Рискът е толкова голям, че спасителните екипи не могат да продължат към тежко засегнатия граничен пункт.
"Нямаме друг избор, освен засега да спрем тук. Тъй като езерото продължава да прелива, съществува съвсем реална възможност това да предизвика нови внезапни наводнения или свлачища. Затова е изключително опасно да се продължи към районите, определени като приоритетни за издирвателните и спасителните операции", посочва телевизията.
По-голямата част от спасителните екипи са се събрали на входа на село Лаоцзян в района на Гиронг.
Селото се намира на около 7 километра от границата между Китай и Непал.
„Искам да карам колело в София“: Велосипедисти излязоха на протест за безопасни велоалеи
11 знака, че партньорът не зачита чувствата ви
"Струваше си": Американка уби 11-месечното си дете след спор за попечителство
Спасители все още изваждат покрити с кал оцелели от наводненията в Непал и Китай
Двойно кафе и кратка дрямка помагат за ободряване при шофиране за кратко
Имунните профили при шизофрения и разстройствата на настроението – различни
Първична аменорея – кога цикълът изобщо не идва?
Правителството отпусна допълнителни близо 5 млн. евро за въздушната спешна помощ
САЩ одобриха първия в историята целеви медикамент срещу рак на панкреаса
Откриха подобна на Земята планета, която може да е съставена 50% от вода
Един от най-опасните вулкани в САЩ може да предизвика катастрофа, подобна на тази в Непал
Откриха Атлантида? Контраадмирал от ВМС на САЩ направи гръмко изявление
Има пострадал при пожара в автосервиз във Варна
Голям пожар избухна във Варна
Искат от съда незабавно възстановяване на тока в "Баба Алино“
Димитров: Да съм отново в основната схема на Ю Ес Оупън значи много за мен
Атанасов: Лихвите, геополитиката и дългът на САЩ са решаващи за златото
Намалялото търсене в Азия отваря възможност да се напълнят газохранилищата в Европа
Трябва ли да има промяна в микса на енергийната система на България
Как се промени светът за шест месеца война с Иран