Най-малко 132-ма души са загинали, а 570 са ранени при мощното земетресение с магнитуд 7,4 по Рихтер, което разтърси западната част на Колумбия. Данните са на Колумбийската асоциация на столичните градове.
Спасителните екипи продължават надпреварата с времето в търсене на хора, затрупани под отломките на разрушени сгради.
Сред засегнатите обекти са педиатричното и неонатологичното отделение на болница в Кали.
Правителството обяви национално бедствие и изпрати военнослужещи в засегнатите райони, които да подпомогнат спасителните операции, съобщи "Си Ен Ен" (CNN).
Епицентърът е в западната част на Колумбия
Епицентърът на земетресението е регистриран в Сан Хосе дел Палмар – слабо развит район в Западна Колумбия, на около 240 км западно от столицата Богота.
Трусът е усетен силно и в Богота. Задействали са се предупредителните системи, а много хора са напуснали сградите и са излезли на улиците като предпазна мярка.
Силното земетресение връща болезнените спомени за друга трагедия, разиграла се в същия регион преди 27 години.
Трагедията от 1999 г. отне живота на 1185 души
На 25 януари 1999 г. земетресение с магнитуд 6,1 удря района на Колумбия, известен с производството на кафе. Тогава загиват 1185 души, повече от 8500 са ранени, а 35 972 жилища са разрушени, показват данни на Националния административен статистически департамент на Колумбия.
По-голямата част от жертвите – около 921 души, както и най-сериозните разрушения са в град Армения, разположен в планинския район за производство на кафе в Западна Колумбия. Районът е сред най-тежко засегнатите и от сегашното земетресение.
"Бях много млад, но помня и онази трагедия. А сега това се случва отново в същия район на Кафеения пояс – в Перейра и Манисалес. Дори не искам да си представям през какво преминават тези хора. Всичко е много тъжно", заяви пред "Си Ен Ен" Карлос Атуеста, преподавател в Националния университет.
След бедствието Колумбия засили подготовката за земетресения
Трагедията от 1999 г. кара Колумбия да подобри подготовката си за справяне с мощни земетресения. В градове като Богота, Меделин, Баранкиля и Кали вече се провеждат учения за евакуация поне два пъти годишно.
Въпреки предприетите през годините мерки мащабът на сегашното бедствие поставя спасителните служби пред сериозно изпитание, докато продължава издирването на хора под развалините.
САЩ оказват помощ на засегнати американски граждани
Държавният департамент на САЩ съобщи, че оказва активна помощ на американски граждани, засегнати от земетресението с магнитуд 7,4.
Информацията беше разпространена от американското посолство в Богота.
Всяка година десетки хиляди американски граждани посещават Колумбия, като туристите от САЩ представляват най-голямата група чуждестранни посетители в страната.
Далеч от прозорците: Посещение на Путин блокира жителите на Новосибирск ВИДЕО
Рано или късно ще кажете за Петрохан: Слави с поредна атака към Демерджиев
Познати на младежите, убили Георги в Пловдив, са арестувани за побой над непалци
Най-малката дъщеря на Брус Уилис и Деми Мур се омъжи
Псилоцибинът води до ремисия при 40% от пациентите с резистентна депресия
Чаша 100% плодов сок или смути гони депресията
Дехидратация в детска възраст – една от най-големите опасности в летните месеци
FDA лицензира първата лиофилизирана кръвна плазма за употреба в САЩ
Океаните никога не са били по-топли: Юли счупи рекордите, а Ел Ниньо тепърва набира сила
САЩ разработват плазмено „оръдие“ за пране в космоса
Откриха трима „изгубени“ асирийски царе, изтрити от официалната история
Човечеството ще полети към други звезди: Учени разработват технологията на бъдещето
Кадри с побой над непалци са открити при разследването на убийството в Пловдив
Арестуваха мъж, нарязал автомобилни гуми в Аксаково
Над 74 хил. украинци са под закрила у нас
Българският митрополит Йосиф изчезна в Ню Йорк, откриха го в болница
Радев: България има потенциал да се утвърждава като регионален център за иновативна медицина
Почти две трети от младите си купуват дрехи втора употреба
Европейските отбранителни акции са напът отново да поемат нагоре след забавянето
S&P 500 започва търговията с ръст, цената на петрола спада*
Спортният бранд On не оправда очакванията с отчета си заради слабата потребителска среда