Жертви и над 100 хил. без ток след атаки между Русия и Украйна

Полша е привела в готовност своите сили за противовъздушна отбрана

15.06.2026 • 08:47 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger

Руски и украински територии отново станаха обект на взаимни въздушни атаки през изминалата нощ, при които има загинали и ранени, а сериозни щети са нанесени и на културни и енергийни обекти.

Жертви след удар с дронове в Тула

Трима души са загинали, а други трима са ранени, сред тях и едногодишно дете, при атака с дронове срещу руския град Тула, разположен южно от Москва.

Това съобщи губернаторът на Тулска област Дмитрий Миляев в публикация в Telegram.

Регионът е сред честите цели на украински удари, тъй като на територията му се намират редица големи промишлени предприятия.

Атаките зачестиха след началото на пълномащабната руска инвазия в Украйна през 2022 г.

Девет жертви при руски удари по Киев и Харков

Същевременно руски въздушни атаки срещу Украйна са отнели живота на девет души. По данни на местните власти петима са загинали в Харков, а четирима – в Киев.

Освен човешките жертви са нанесени и значителни материални щети в украинската столица, предаде "Ройтерс" (Reuters). 

Пожар в Киево-Печорската лавра

При нападението е избухнал пожар в Киево-Печорската лавра – един от най-значимите духовни и културни символи на Украйна.

Манастирският комплекс, който е част от списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО, е пострадал сериозно след директен въздушен удар.

Кметът на Киев Виталий Кличко съобщи, че атаката е засегнала електропреносната инфраструктура на града. В резултат около 140 хил. души са останали без електричество.

По думите му паднали останки от дронове са предизвикали пожари в жилищни сгради и автомобили.

Заради масираните удари Полша е привела в готовност своите сили за противовъздушна отбрана.

Полските въоръжени сили съобщиха, че са вдигнали във въздуха бойни самолети и са активирали наземните системи за ПВО като предпазна мярка.

Войната между Русия и Украйна продължава вече повече от четири години, след като на 24 февруари 2022 г. Москва започна пълномащабна инвазия в съседната държава.

Оттогава двете страни редовно извършват въздушни удари с ракети и дронове срещу военни, енергийни и инфраструктурни обекти далеч от фронтовата линия.


  • Последни
  • Четени
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички