Германският канцлер Фридрих Мерц подчерта стратегическото значение на връзките между България и Германия, като приветства премиера Румен Радев при първото му задгранично посещение след поемането на поста.
"За нас е чест да посрещнем Румен Радев в Берлин за първото му официално посещение в чужбина", заяви Мерц на съвместна пресконференция.
Поздравления за триумфа на "Евровизия"
Канцлерът отправи поздравления и за победата на България в тазгодишното издание на песенния конкурс "Евровизия". По думите му песента на Дара със сигурност ще стане летен шлагер.
"Чувстваме се поласкани и се радваме, че избрахте Германия за първото си посещение", каза още германският канцлер.
Според Мерц, България и Германия са тясно свързани икономически и са добри партньори в рамките на Европейския съюз от години: "Вашето посещение толкова скоро след встъпването Ви в длъжност подчертава колко близки са връзките между нашите страни в Европа. В Германия живеят стотици хиляди българи, а Германия е най-големият търговски партньор на България".
Приоритети и реформи в Европейския съюз
Той подчерта, че засилването на конкурентоспособността на Европейския съюз е сред основните приоритети.
"Трябва да задълбочим вътрешния пазар, да намалим бюрокрацията и да засилим сътрудничеството", посочи германският канцлер, цитиран от БТА.
Мерц подчерта, че на неформалната среща на върха в Кипър, заедно с Европейската комисия и Европейския парламент, е бил договорен график с мерки и срокове, като част от тях трябва да бъдат приети още през тази година. По думите му Европа трябва ясно да определи приоритетите си при разпределението на европейските средства.
Финансова политика, отбрана и сигурност
"За мен приоритетите са ясни – нужни са инвестиции в конкурентоспособност и отбрана", уточни той, като изрази подкрепа за многогодишната финансова рамка на ЕС.
Германският канцлер предупреди и за нарастващата задлъжнялост в Европа: "Не бива да има прекомерна задлъжнялост в ЕС. Има държави, които плащат повече за лихви по дълга си, отколкото за отбрана. Това не бива да продължава".
По отношение на войната в Украйна германският канцлер подчерта, че Европа ще продължи усилията за постигане на трайно и справедливо мирно решение.
"Увеличаваме натиска върху Москва. Киев може да разчита на нашата последователна подкрепа", коментира Мерц и посочи, че Европа е готова да участва в преговори с Украйна, Русия и САЩ.
Идеи за нов маникюр тип „газирана напитка“
Летният капсулен гардероб на 2026
Щастлива развръзка: откриха изчезналия лекоатлет Живко Виденов
Как да отглеждате върбинка?
Започва кампанията „Седмица на отворените врати” за туберкулоза
През 2025 година ЕМА има рекорден брой одобрени лекарства според годишния доклад на агенцията
Анизакиаза – паразитоза от суши и сурова риба
Има 4 основни рискови фактора за инфаркт и инсулт
„Хъбъл“ засне рояк от галактики
Мъж, изпаднал в клинична смърт, разказва за срещата си с Бог в рая
Учени дават обяснение на странен шум, който милиони хора по света чуват късно вечер
Опровергано: Пирамидата в Индонезия не е толкова стара, колкото се твърдеше
Клозе очаква головият му рекорд да падне на Мондиал 2026
Българин постави рекорд на Гинес по излитания и кацания
Тежка катастрофа със загинал и двама ранени
Везенков стана шампион на Гърция
Премахват сухо дърво на ската в близост до заведение на крайбрежната алея
Най-изненадващата история за икономически успех в света е...Северна Корея
По един показател SpaceX бледнее пред някои от най-горещите IPO-та в Китай
Кадър на деня за 13 юни
Луксозните европейски брандове търсят подкрепа от новите американски богаташи