Благодатният огън беше измолен от Ерусалимския патриарх Теофил ІІІ в църквата "Възкресение Христово" на Божи гроб, съобщава Baltija.
Тайнството се състоя този следобед, а ерусалимският патриарх го обяви, докато излизаше от едикулата.
Пряко предаване на събитието от най-святото място за християнството беше излъчено по множество държави, включително България, Гърция, Беларус, Грузия, Египет, Кипър, Украйна, Ливан, Русия и Румъния.
Делегация от България тази година не пътува до Ерусалим за Благодатния огън заради напрегнатата обстановка в региона, свързана с конфликта в Близкия изток.
Благодатният огън по чудо се разпалва всяка година ден преди Великден в Куидукулата – параклис в църквата, над каменното легло, върху което е почивало погребаното Тяло Христово на Велика събота.
Благодатният огън символизира чудотворната светлина на Христовото Възкресение, за която говорил апостол Петър, и се смята за свещен от вярващите, припомня "Фокус".
Вражда между Мадона и Бийбър заради финала на Световното
Експерт: Американските самолети цистерни ще бъдат в "Безмер“, но ще кацат и на летището в София
Трима души са задържани при специализирана операция на МВР в Севлиево срещу разпространението на наркотици
Депутатите приеха окончателно бюджета на НЗОК, монасите от Атон ще са с непрекъснати здравноосгурителни права
33 000 души на година губим заради мозъчни заболявания
Нова ваксина срещу фентанил може да защити от опасни синтетични вещества
Д-р Елена Домусчиева: Хроничната венозна болест не бива да се подценява
ЕМА одобри първото лечение за невроповеденчески симптоми при синдром на Рет
Тръмп нареди разсекретяване на информация за НЛО
Мъхът може да генерира електрически вълни, подобни на мозъчните сигнали
Учени: Това е минималният размер на планетите, способни да поддържат живот
На Слънцето се случи най-мощното изригване от две седмици насам
Евростат: България е №1 по поскъпване на горивата в ЕС
Заплахата от екстремни слънчеви бури може да е много по-сериозна, сочи изследване на НАСА
Българският паспорт сред най-силните в света, осигурява безвизов достъп до 178 държави
След инцидента с българин: Забраняват алкохол във влаковете и на гарите в Германия
Западна медия: Радев е атлантик, управлението му е прагматично с привидна противоречивост
Главният прокурор на Унгария се оттегля от поста
QatarEnergy се готви да удължи форсмажорните обстоятелства за доставки на втечнен газ
Кабинетът орязва с 12,7 млн. долара договора за покупка на боеприпаси за „Страйкър“
Зеленски разговаря с представители на САЩ за съживяване на дипломацията за край на войната