Руски генерал: Европа се подготвя за военна конфронтация с Русия

Началникът на Щаба на Организацията на договора за колективна сигурност Андрей Сердюков заяви, че има струпване на войски до страните от ОДКС

12.02.2026 • 10:32 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
Руски генерал: Европа се подготвя за военна конфронтация с Русия
Руски генерал: Европа се подготвя за военна конфронтация с Русия

Милитаризацията в Европа е открито насочена срещу Русия. Това заяви началникът на Обединения щаб на Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКС) генерал-полковник Андрей Сердюков.

Напрежение по границите

Русия прие председателството на ОДКС на 1 януари 2026 г.

"Милитаризацията на Европа продължава с ускорени темпове. Тя е открито насочена към подготовка за военна конфронтация с Русия. За тази цел активно се увеличава присъствието на коалиционни войски в непосредствена близост до страните от ОДКС, както и оперативното развитие на териториите и подобряването на съответната инфраструктура", заяви Сердюков пред медии.

Според неговата оценка, именно в източноевропейския регион се развива най-трудната ситуация.

"Определящият фактор за поддържане на нестабилност в региона са действията на Запада, насочени към удължаване на въоръжения конфликт в Украйна", заяви още Сердюков, цитиран от ТАСС.

По думите му през 2025 г. е имало нарастващо геополитическо напрежение и влошаване на ситуацията в регионите на колективна сигурност поради непосредствената близост на зоните на нестабилност до границите на държавите-членки на ОДКС. 

Русия с ключова роля в ОДКС

Целта на Организацията на договора за колективна сигурност е да бъде своеобразен контрапункт на НАТО.

Към момента в ОДКС членуват Русия, Беларус, Армения, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан. 

Най-важният принцип на организацията е, че въоръжено нападение срещу една държава членка се счита за нападение срещу всички. Това е сходно с чл. 5 на НАТО.

Първата реална военна операция от създаването на ОДКС е през 2022 г., когато са изпратени миротворчески контингенти в Казахстан по искане на властите за стабилизиране на ситуацията при масови безредици.

Снимка: Reuters


  • Последни
  • Четени
1
2 rate up comment rate down comment 0
анонимен
преди 3 месеца
Да се подготвя успоредно и за пълна безусловна капитулация. Сигнализирай за неуместен коментар
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички