Президентът на Русия Владимир Путин изпрати телеграма до участниците в мемориалната церемония по повод Международния ден за възпоменание на жертвите на Холокоста и 81-ата годишнина от освобождението на Аушвиц-Биркенау.
"Русия няма да забрави ужасните престъпления на нацизма, чието окончание бе положено от бойците и командирите на Червената армия. Ние никога няма да забравим тези престъпления. Покланяме се пред героизма на бойците и командирите на Червената армия, спасили еврейския и други народи от унищожение", заяви руският президент.
Путин изтъкна смелостта и издръжливостта на всички, които не се предадоха в най-тежките изпитания.
"Отдаваме почит на всички, които се сражаваха, работиха и допринесоха за разгрома на врага и постигането на Великата победа", добави държавният глава на Русия, цитиран от "Труд".
Днес отбелязваме Международния ден в памет на жертвите на Холокоста.
Историческият повод е освобождаването от Съветската армия на концентрационния лагер "Аушвиц" в Полша, на 27 януари 1945 г.
Сред най-значимите събития днес е възпоменанието в бившия лагер. Тази година фокусът е изцяло върху гласовете на оцелелите, които свидетелстват за преживените ужаси по време на Третия райх.