Самолетите Typhoon на Кралските военновъздушни сили на Великобритания се присъединиха към френски бойни самолети в съвместен удар срещу подземен склад за оръжия в Сирия, използван от групировката "Ислямска държава" (ИД), съобщава Министерството на отбраната на Великобритания.
"Внимателният анализ на разузнавателната информация ни накара да смятаме, че съоръжението съхранява оръжия и взривни вещества", се казва в изявлението. То се намира в планините северно от Палмира, древен обект в централна Сирия, предаде BBC (Би Би Си).
Използвани оръжия и резултати от удара
"Нашите самолети използваха управляеми бомби Paveway IV, за да поразят няколко достъпни тунела към съоръжението... първоначалните индикации са, че целта е успешно поразена", добавиха от Министерството на отбраната.
Не са установени щети сред цивилното население по време на удара в събота вечерта и всички самолети се върнаха безопасно, уточнява ведомството.
Подробна оценка на операцията
Подробен анализ на ударите е в ход, но официални лица вярват, че "целта е успешно поразена".
Самолетите Typhoon FGR4 бяха подпомогнати от зареждащ самолет Voyager.
ИД наложи джихадистко управление върху части от Сирия и Ирак до 2019 г.
"Това действие демонстрира лидерството на Великобритания и решимостта ни да застанем рамо до рамо с нашите съюзници, за да предотвратим всяко възраждане на Даеш и техните опасни и насилствени идеологии в Близкия изток", заяви британският министър на отбраната Джон Хили.
Патрули и готовност на RAF
Самолетите на RAF извършват патрули над Сирия, за да "предотвратят всякакви опити за възраждане" на ИД след поражението ѝ в битката при Багуз през 2019 г., посочва министерството.
"Искам да благодаря на всички членове на нашите въоръжени сили, участвали в тази операция, за професионализма и смелостта им", добави Хили.
"Те бяха сред хиляди британски военнослужещи, разположени по време на Коледа и Нова година. Тази операция, за да се елиминират опасни терористи, които заплашват нашия начин на живот, показва как нашите въоръжени сили са готови да действат през цялата година, като поддържат Великобритания сигурна вътре и силна навън", поясни той.
Снимка: БГНЕС
Кой е банкерът, който иска да ограничи населението на Швейцария до 10 милиона?
Салах изигра последния си мач с "Ливърпул"
Кои са доходоносните професии и тези на бъдещето?
Руското посолство у нас: Днес почитаме създателите на първата славянска азбука
Ново лекарство срещу метастатичен колоректален рак влиза във фаза 3 на изпитване
Догмите в медицината, които ни костват здравето
Лаймска болест - как да се предпазим?
Форум, посветен на ХИВ и екзотичните инфекциозни болести, ще се проведе във Велинград
Учени: Възможно е извънземният живот да се изплъзва на нашите детектори
Пентагонът публикува видео с летящ „хуманоид“ над САЩ?
Учени откриха най-стария лед на Земята: Защо беше важно да го намерят?
SpaceX изстреля за първи път новата версия на Starship (снимки)
Александър Везенков и Олимпиакос спечелиха баскетболната Евролига
Пет деца са припаднали по време на честването на 24 май в Русе
Четвърто място за Никола Цолов в Канада
Президентът Йотова: Изкуственият интелект няма да измести учителите
Хороскоп за 25 май 2026
Китай започна ключова космическа мисия в амбицията си да изпрати хора на Луната до 2030 г.
Новият филм от "Междузвездни войни" направи един от най-слабите дебюти в боксофиса
Тръмп: Не е нужно да бързаме със споразумение с Иран, американската блокада остава
Мадяр: Правителството на Орбан остави скелети в гардероба относно бюджета
преди 4 месеца