Унгарската компания за нефт и газ МОЛ е уведомила американските власти за интереса си да придобие чуждестранни активи на подложената на санкции компания "Лукойл", съобщава Ройтерс, позовавайки се на трима запознати източници.
Според един от тях, МОЛ има интерес към покупката на рафинериите и бензиностанциите на "Лукойл" в Европа, както и към дялове в добивни проекти в Казахстан и Азербайджан.
"Лукойл" притежава нефтопреработвателни заводи и бензиностанции в Румъния и България, както и 45% дял в холандски нефтопреработвателен завод.
В Азербайджан "Лукойл" притежава 19,99% дял в проекта за разработване на газовото находище "Шах-Дениз", в Казахстан – дялове в разработването на газовото находище Карачаганак и нефтеното находище Тенгиз, както и дял в КТК (Каспийски тръбопроводен консорциум).
Казахстанските проекти с участието на "Лукойл" са изключени от американските и британските санкции.
Един от източниците уточнява, че унгарският премиер Виктор Орбан е обсъдил плановете на МОЛ с американския президент Доналд Тръмп през ноември.
В резултат на срещата Унгария получи едногодишно изключение от американските санкции, което й позволява да продължи вноса на руски нефт и газ.
Страната, която няма излаз на море, също така получи освобождаване от европейските санкции, забраняващи покупката на руски нефт, и продължава да го внася.
Министерството на финансите на САЩ, което трябва да одобри заявленията, отказа да коментира. МОЛ и администрацията на Белия дом не отговориха веднага на запитванията за коментари, отбелязва агенцията.
Будапеща разчита в голяма степен на руската енергия, а Орбан, който е на власт от 15 години, отдавна се опитва да поддържа добри отношения както с Москва, така и с Вашингтон. МОЛ се опитва да купи руската сръбска рафинерия НИС, която също е подложена на санкции от САЩ, информира БГНЕС.
Снимка: Reuters
ДАНС и полицията в Пловдив разбиха нацистко свърталище, 16 арестувани (СНИМКИ)
Ограничават движението на камиони над 12 тона по магистралите "Тракия" и "Струма"
Протест в Елин Пелин на 18 август срещу изграждането на инсинератор край Равно поле
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
Загадъчният сигнал „Wow!“ от космоса е уловен на 15 август 1977 г.
Постигнаха пълна ремисия при рак на бъбреците след клетъчна терапия
Заснеха уникално създание с прозрачна глава в „Зоната на здрача“
Откриха неизвестен досега разлом под Ню Джърси, причинил земетресението от 2024 г.
Класация постави България сред най-добрите страни за пътуване на пенсионери
Пенсионните фондове с нов модел: Как да изберем между динамичен, балансиран и консервативен подфонд?
Проучване: Все повече българи предпочитат дрехи втора употреба
Изкуственият интелект назова професиите на бъдещето, някои от тях още не съществуват
Доктор: При прегряване човека трябва да се изведе на сенчесто място и да се охлади с мокри кърпи
Кадър на деня за 15 август
Руската блокада на Черно море срина износа на зърно от Украйна в разгара на жътвата
Военновременната икономика на Русия води до непосилен за компаниите ръст на заплащането
Симулация е разкрила уязвимост в доставките на алуминий за САЩ месеци преди войната с Иран