Мирният план на президента на САЩ Доналд Тръмп за Украйна се нуждае от допълнителна работа. Около това мнение се обединиха световни лидери по време на срещата върха на Г20 в Южна Африка.
Участниците в срещата на 20-те най-развити икономики в света приветстваха усилията на САЩ, но изразиха загриженост относно "предложените ограничения върху въоръжените сили на Украйна".
Световните лидери от Г20 приеха декларация в началото на срещата си на върха в Южна Африка въпреки съпротивата на САЩ, които бойкотират двудневните преговори поради дипломатически разрив със страната домакин.
Декларацията призовава за "справедлив и траен" мир в Украйна, Судан, Демократична република Конго и в "окупираните палестински територии".
"Коалицията на желаещите" обсъжда плана във вторник
В кулоарите на срещата в Йоханесбург френският президент Еманюел Макрон обяви, че лидерите на страните от "Коалицията на желаещите" ще проведат видеоконферентна среща във вторник, за да обсъдят американския план за прекратяване на конфликта в Украйна.
Макрон изрази съмнения, че ако в мирния план "няма елементи на възпиране, то руснаците ще изменят на обещанието си и ще атакуват отново".
По думите му много точки от спорния план не могат да бъдат реализирани без одобрението на европейските съюзници на Киев. Предложения като използването на замразени руски активи в помощ на Киев и присъединяването на Украйна към Европейския съюз могат да бъдат определени единствено от ЕС, допълни Макрон.
Френският президент изтъкна, че европейските съюзници на Киев желаят мир, но такъв, който да отчита интересите на Украйна и останалите страни в Европа по отношение на сигурността.
Германия припомни на Тръмп ролята на Европа в преговорите
В телефонен разговор с президента Тръмп германският канцлер Фридрих Мерц е подчертал, че Европа трябва да бъде част от всеки процес за прекратяване на войната в Украйна.
В съвместно изявление лидерите на Дания, Естония, Финландия, Исландия, Латвия, Литва, Норвегия и Швеция заявиха:
"Русия досега не се е ангажирала с прекратяване на огъня или с каквито и да било стъпки, водещи до мир…Решенията, които зачитат суверенитета на Украйна и ще донесат на страната и Европа по-голяма сигурност и стабилност, имат нашата пълна подкрепа", пише в изявлението, цитирано от националното радио.
Мирният план ще бъде обсъден от съветниците по националната сигурност от Франция, Великобритания и Германия, които ще се срещнат в Женева с представители на ЕС, САЩ и Украйна.
Моторист се заби в кола, приеха в болница с потрошени ребра
Деца са освободили от скорост колата, която прегази момченце в село Орлинци
Вижте кои са наградените на "Родопи Филм Фест" 2026 г.
Диана Русинова призова за по-строг контрол над тировете
Хранителен режим при заболявания на щитовидната жлеза
Как да съхраняваме лекарствата у дома – правила, за които може да не подозирате
Чревните гъбички при бебетата се свързват с по-висок риск от алергии
Дентално здраве от детството да зрелостта: Орално здраве при млади хора – как се отразява стресът, храненето и начинът на живот
Разкриха мистерията с масовата смърт на морски обитатели в Австралия
Учени предлагат иновативен метод за защита на космически кораби от слънчеви изригвания
Японската стратегия „Ноетра“ до 2040 г.: 10 млн. робота в 18 индустрии
Откриха възможна връзка между тъмната материя и неутрино
ЕС вади патриарх Кирил и Вагит Алекперов от 21-вия пакет санкции срещу Русия
Доброволци видели Асен и го подгонили, но се измъкнал
Успех! Варненче спечели сребърен медал от Международна олимпиада по физика
Проверяват сигнал за замърсяване на плажа във Варна
Топлофикация Варна спира топлата вода заради ремонт
Shein се стреми към оценка над 40 млрд. долара в IPO-то в Хонконг
Работниците на Hyundai стачкуват заради бонуси и риска от загуба на работа заради роботите
Д. Делчев: Криптоактивите на българските клиенти на борсата Binance не са под риск
Руснаци купуват електромобили, за да се спасят от кризата с горивата
преди 7 месеца