Президентът на Венецуела Николас Мадуро обвини САЩ, че подготвят война, след като най-големият военен кораб в света беше изпратен към Карибите - сериозна ескалация на американската военна активност в региона.
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет нареди на самолетоносача USS Gerald R. Ford, способен да превозва до 90 самолета, да се премести от Средиземно море в петък.
"Те подготвят нова вечна война. Обещаха, че никога повече няма да се намесват във военни конфликти, а сега подготвят война, която ние ще предотвратим", заяви Мадуро.
По-голямо военно присъствие в Карибския регион
САЩ засилват военното си присъствие в Карибския регион, изпращайки военни кораби, ядрена подводница и изтребители F-35, като твърдят, че това е в рамките на кампания срещу наркотрафиканти.
"В рамките на тази кампания американските военни са извършили десет въздушни удара по лодки, които принадлежат на трафиканти. Един от ударите в петък отне живота на шестима наркотерористи", поясни Хегсет.
Операцията се проведе в Карибско море срещу кораб, свързан с картела "Трен де Арагуа". Ударите предизвикаха осъждане в региона, а експерти поставят под въпрос тяхната легалност.
Война срещу наркотрафиканти
Администрацията на Тръмп твърди, че води война срещу наркотрафика, но е обвинявана от експерти и членове на Конгреса в провеждането на кампания за заплашване с цел дестабилизиране на правителството на Мадуро.
"Става въпрос за смяна на режима. Вероятно няма да нахлуят, надеждата е, че става дума за сигнализация", коментира д-р Кристофър Сабатини, цитиран от BBC (Би Би Си).
Според него военната мобилизация цели да "внуши страх" в редиците на венецуелската армия и близкото обкръжение на Мадуро, за да се обърнат срещу него.
Пентагонът обяви, че USS Gerald R. Ford ще бъде разположен в зоната на отговорност на Южното командване на САЩ, която обхваща Централна и Южна Америка, както и Карибите.
"Допълнителните сили ще подобрят и увеличат съществуващите способности за прекъсване на наркотрафика и за отслабване и разпадане на транснационалните престъпни организации (TCO)", каза говорителят на Пентагона Шон Пърнел.
Тръмп заговори за наземна операция
Разполагането на самолетоносача ще позволи удари по наземни цели, а Тръмп многократно е споменавал възможността за "наземна операция" във Венецуела.
"Сега определено разглеждаме възможността за наземна операция, защото вече имаме много добър контрол над морето", заяви президентът.
Според CNN Тръмп обмисля удари по производствени съоръжения за кокаин и маршрути на наркотрафика във Венецуела, но все още не е взел окончателно решение.
Преди дни самолетоносачът беше в Адриатическо море
Последното публично предаване на местоположението на самолетоносача беше преди три дни край бреговете на Хърватия, в Адриатическо море. Разполагането му представлява значителна ескалация на американското военно присъствие и вероятно ще увеличи напрежението с Венецуела, чието правителство Вашингтон дълго обвинява в укриване на наркотрафиканти.
Големият товар от самолети на кораба може да включва изтребители, транспортни и разузнавателни самолети. Първото му дългосрочно разполагане беше през 2023 г.
Не е ясно кои кораби ще го съпровождат, но самолетоносачът може да действа като част от ударна група с разрушители, въоръжени с ракети.
На 10 септември 25 демократически сенатори изпратиха писмо до Белия дом, в което твърдяха, че администрацията е ударила кораб "без доказателства, че хората на борда или товарът представляват заплаха за САЩ".
"Ако хората искат да спрат да виждат как наркотични лодки се взривяват, нека спрат да изпращат наркотици към САЩ", отсече държавният секретар Марко Рубио.
Снимка: Reuters
Борисов: Радев звучеше нелепо, чакаме всички в сърцето на Европа ВИДЕО
И утре ни чака студ, от обяд започват валежи от сняг
Десислава Иванчева: Нямам договорки с Радев и Йотова
Сигнал от Helpbook: Таван в столично училище пада върху чиновете преди първия час
Ароматотерапията вечер може да подпомогне отпускането на тялото и ума
Положителното мислене може да подсили имунната система?!
Грип при бременност - какво трябва да знаем?
Глутенът всъщност не е враг на отслабването
Isar Aerospace насрочи втория опит за изстрелване на ракетата Spectrum
НАСА обяви любопитен конкурс за система за хранене на Луната и Марс
Морските организми, които нямат мозък, но спят като хората
Бързото зареждане се оказа най-големият враг на батериите в електромобилите
Пиян шофьор на мотопед обикаля из Варна с хартиени номера
Стела Николова за пожара във "Фанагория": Служителят, който е бил на място, не се е обадил на 112
Обявиха конкурс за 35 свободни места в полицията във Варна ВИДЕО
Асен Василев: Радев трябва да каже каква България вижда и как неговата партия иска да я изгради
Варненци се питат: Кога ще ги стигнем японците?
Американските индекси се сриват на фона на нарастващото напрежение около Гренландия*
Президентът Румен Радев депозира оставката си
Политолог: Грешки в служебния кабинет ще навредят на Радев и на Йотова
Държавата подготвя нов аукцион за петгодишни облигации за 150 млн. евро
преди 2 месеца