В края на миналата седмица цената на златото претърпя спад от почти 8% – тръгвайки от близо 4400 долара за унция и достигайки стойности от малко над 4000 долара.
След това котировките на жълтия метал намериха дъно във вторник и се повишиха до 4113 долара, връщайки се на нивата от 12 октомври.
"Само от началото на септември до корекцията през миналата седмица скокът в цената беше близо 1000 долара за тройунция. Секторът се нуждаеше от охлаждане, за да могат купувачите да не навлизат в поведение тип "мания" и да преценяват по-рационално своите инвестиции", коментира Макс Баклаян от Tavex.
Анализатори сочат като една от причините за цената края на празничния период в Индия.
Основен фактор е навлизането на спекулативни капитали, които напускат пазара толкова бързо, колкото са се появили на него.
Извиващите се опашки пред търговците на инвестиционно злато не само в България, но и в градове като Токио, Лондон и Сидни подсказваха определено претоварване на пазара, породено от масовото навлизане на купувачи на дребно.
"Всеки път предупреждавам да не гледаме на златото като на спекулативен продукт, а като на дългосрочен инвестиционен актив. Съветваме нашите клиенти да купуват злато с поне петгодишна перспектива, точно за да избегнат загуби от такъв тип неизбежни корекции по пътя на цената нагоре", допълва Баклаян.
Фундаменталните движещи сили в бичия пазар на златото се запазват – огромният натрупан дълг в развитите икономики, ескалиращата геополитическа несигурност и очакванията за все по-разхлабена парична политика.
Снимка: Reuters
Голям финал на „Уембли“: Манчестър Сити отново спечели ФА Къп
Таксиметровият бранш не отчита спад в търсенето на услугата
Евтим Милошев: Младите творци трябва да бъдат акцент в политиката ни
Как да разпознаем симптомите на артериалната хипертония?
Какво помага при колики?
Фондация „Нашите недоносени деца“ представя Харта на малките герои
Как се извършва лечението на RSV инфекция при бебето
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Турция предложи да се построи тръбопровод през България за 1,2 милиарда долара за военните нужди на НАТО
В Украйна посещенията при психиатри се увеличили със 173% в хода на войната
Мика Зайкова: От София до Куртово Конаре "справедливата цена" не може да е еднаква
Григор Димитров на 35: От Хасково до върха на тениса
Облачно с валежи и гръмотевици в неделя
Президентът на Латвия номинира опозиционен политик за премиер
Петролът в Куба свърши. Ще оцелее ли режимът?
Китай и САЩ са се споразумели да намалят митата върху някои продукти
Турция предлага изграждане на тръбопровод за горива за военни цели през България и Румъния