След израелския въздушен удар над Доха миналата седмица, арабо-ислямският форум, проведен в катарската столица, се превърна в ясен знак за солидарността на мюсюлманските държави със страните от Залива.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган подчерта тази подкрепа, като призова за засилване на санкциите срещу Израел.
"Атаката на Тел Авив, която беше насочена към преговорния екип на палестинската групировка Хамас в Катар, е вдигнала "бандитизма на Израел" на ново ниво", заяви Ердоган.
В обръщението си към извънредната среща на Организацията за ислямско сътрудничество и Арабската лига, Ердоган заяви: "Справяме се с (израелската) терористична психология, която се храни от хаос и кръв, и с държава, която я въплъщава".
Той обвини правителството на Нетаняху, че целенасочено поддържа нестабилност в региона.
"Непрекъснатата цел на правителството на Нетаняху е да продължи кланетата и геноцидите в Палестина, като същевременно предизвиква нестабилност в региона", каза турският президент.
Ердоган допълни, че "трябва да интензифицираме дипломатическите си усилия и да засилим санкциите срещу Израел".
Президентът на Турция изрази увереност, че ислямските държави имат капацитета да се противопоставят на израелските експанзионистки стремежи, като подчерта необходимостта от икономически натиск.
"Анкара ще продължи твърдата си борба, докато палестинската държава не бъде установена въз основа на границите от 1967 г., с териториална цялост и Източен Йерусалим като столица", каза още той, цитиран от БГНЕС.
Ердоган също така потвърди стратегическото партньорство с Катар: "Турция винаги стои до своя приятелски и братски съюзник Катар".
Снимка: Reuters
Евакуират 30 000 души в германския град Пфорцхайм заради невзривена бомба от Втората световна война
Млад мъж е с 50% изгаряния, поразен от токов удар в Монтана
Борисов: Мерките на Радев за цените няма да сработят
Слави Трифонов: Дара е най-добрата реклама за нашата малка страна и ние абсолютно я заслужаваме
Как да разпознаем симптомите на артериалната хипертония?
Какво помага при колики?
Фондация „Нашите недоносени деца“ представя Харта на малките герои
Как се извършва лечението на RSV инфекция при бебето
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Рибар е с опасност за живота, след като докосна с въдицата си контактната електрическа мрежа на БДЖ
Борисов: Мерките на Радев за цените няма да сработят (ВИДЕО)
Хекимян предлага Дара за почетен гражданин на София
Мечка и мече са убили туриста на Витоша
Седмичен хороскоп 18 - 24 май 2026
Кадър на деня за 17 май
Зелената енергия изглежда „имунизирана“ за шокове като този около Ормузкия проток
Папа Лъв XIV създава комисия по изкуствен интелект
Александър Пулев: Разработва се пакет от мерки срещу поскъпването на горивата