Стрелбата в Източен Ерусалим взе шест жертви. Част от ранените са в критично състояние. Израелските власти обявиха, че е извършена терористична атака от палестинци.
Малко след сутрешния час пик, въоръжени лица откриха огън от кола на автобусна спирка в квартал "Рамо", в Източен Ерусалим. На място загиват мъж на около 50 години и още трима на около 30 години. Други двама умират по-късно в болницата. Общо 11 души бяха хоспитализирани с огнестрелни рани, шестима в по-тежко състояние.
Израелски министър съобщи, че сред ранените е бременна жена.
Според израелските власти нападателите са двама палестинци от Западния бряг
"Тъкмо щях да се кача в автобуса и усетих, че силиконовата слушалка се е залепила в ухото ми, и си казах "я да се върна да си я махна". Тръгнах натам и изведнъж чух изстрели. Всички се затичахме, налягахме по пътя. После се върнах тук да помагам на хората", разказа Хаим Куклин.
И двамата нападатели са били неутрализирани бързо от служители на силите за сигурност.
Никоя група не е поела отговорност за атаката, но "Хамас" заяви, че "поздравява" бойците на съпротивата, защото те са дали "естествен отговор" на военните действия на Израел в Газа.
"Осъждаме тази атака в Ерусалим. Така както осъждаме всяка загуба на човешки живот и на това трябва да се сложи край сега. Случилото се показва колко критично необходимо е спиране на огъня между Израел и "Хамас". Прекалено дълго страдат цивилни и от израелска, и от палестинска страна и е крайно време да се разкъса този кръг на насилието", коментира говорителят за външните работи на ЕС Ануар ел Ануни.
На мястото на атаката израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че "войната срещу тероризма" ще продължи – и в Газа, и на Западния бряг, и в Ерусалим.
Президентът Исак Херцог написа, че "хладнокръвно" са били убити и ранени "невинни граждани, деца и възрастни". Атаката, по думите на Хергоц, напомня, че израелският народ се бори с абсолютното зло и "светът трябва да разбере с какво се сблъскват хората в Израел".
Вижте повече в репортажа.
Как да преговаряте за заплатата си, ако сте на средна възраст?
Чудесна новина за Любо Пенев: Добре е, може дори да се завърне като треньор
Какво се случва с актрисата, изиграла емблематичната д-р Къди в "Д-р Хаус"
Аналог на витамин D прави рака на панкреаса по-уязвим към лечение
Пълна трансформация на мъртвата коса: Как пептидите пренаписват правилата за молекулярна здравина?
Отбелязваме Световния ден на Спешната медицина
Какво покрива здравната застраховка и кога си заслужава?
Firefly Aerospace спечели договор за 75 млн. долара: Ще достави дронове на Луната
Redwire достави на ЕКА прототип на роботизирана ръка за лунния модул Argonaut
Ще има ли геомагнитни бури до края на май: Прогноза за космическото време
НАСА планира изграждането на лунна база с размерите на град
Варна посреща Деня на детето с благотворителен арт базар
Какво време ни очаква в четвъртък?
Над 30 организации се включват в седмото издание на "Оранжево морето" във Варна
Ускоряват визите за работници от трети страни у нас за сезона
Парламентът "върза ръцете" на Спецов
Gucci ще си партнира с отбора на Renault във Формула 1
Германският бизнес у нас оценява бизнес средата като стабилна
SOFIX отчете 0,49% спад до 1245 пункта
AI обучители изкарват по 25 хил. долара на ден, за да автоматизират потоците на Wall Street