Френският президент Еманюел Макрон обяви, че Франция ще признае палестинска държава на сесията на Общото събрание на ООН през септември. Той съобщи намерението си с публикацията в социалната мрежа X. Макрон публикува и писмо до палестинския лидер Махмуд Абас, в което го потвърждава. В публикацията си президентът изразява и надежда, че стъпката ще доведе до мир в Близкия изток.
Остра реакция на Израел
Заместникът на Абас Хюсеин аш-Шейх приветства съобщението, а израелският вицепремиер Ярив Левин разкритикува решението и го определи като срамно и директна подкрепа за тероризма. Според Левин действията на Париж означават, че страната му трябва "да приложи израелския суверенитет" върху Западния бряг.
Реакции дойдоха и от други членове на кабинета в Тел Авив, а премиерът Бенямин Нетаняху каза, че решението поощрява терора и представлява екзистенциална заплаха, като "предоставя стартова площадка за унищожаване на Израел."
Отговор от Великобритания и САЩ
Междувременно британският премиер Киър Стармър заяви, че ще проведе спешен телефонен разговор с партньорите си от Франция и Германия за хуманитарната ситуация в Ивицата Газа, която той определи като неописуема и неоправдана. "Блумбърг" от своя страна съобщава, че Стармър е под натиск от високопоставени членове на кабинета в Лондон и на Еманюел Макрон да признае палестинската държава заради влошаващата се хуманитарна криза, информира националното радио.
Вашингтон отхвърли предложението на Макрон. Американският държавен секретар Марко Рубио написа в X: "Това безразсъдно решение само служи на пропагандата на "Хамас" и забавя постигането на мир".
Снимка: Reuters
Георгиев: Само за миналата година са 106 присъдите за сексуални посегателства срещу деца
Тихомир Безлов: Големият проблем за политиката в страната ни е, че няма устойчивост
Максимумът на метеорния поток Геминиди за 2025 г. ще настъпи утре
Чрез микропластмасата се разпространяват опасни бактерии
Клиника по неврохирургия в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ отпразнува своята 20-годишнина
Защо се будим малко преди алармата?
Наследствена ли е шизофренията?
На повърхността на луната на Юпитер – Европа, е забелязан гигантски черен „паяк“
Лунната почва може да съдържа следи от земната атмосфера
Антитела, проектирани от изкуствен интелект, ще бъдат тествани на хора
Признаци за бъдеща катастрофа в Антарктида
Идват коледните банкети: Как да се забавляваш, без да рискуваш кариерата си?
До дни ще се родят първите бебета, създадени с помощта на изкуствен интелект
Какви защити имат евробанкнотите и как да разпознаем истинските?
Броят на чужденците в Европа се увеличава, нужни са за работна ръка
Какво вещаят звездите за 2026 година?
Ръководството на лекарския съюз получи мандат да подпише нов рамков договор за 2026-2028 г.
Baidu запълва празнината, която Nvidia остави на пазара на AI чипове в Китай
Cartier е новият Rolex за поколението Z благодарение на Тейлър Суифт
Парижкото споразумение за климата навърши 10 години, но мисията е далеч от изпълнена
преди 4 месеца
преди 4 месеца