Двама изчезнали след опустошителните наводнения в Каталуния

Испанският премиер Педро Санчес призова за "голяма предпазливост"

13.07.2025 • 09:03 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger

Двама души са в неизвестност след поройни дъждове и наводнения в Каталуния, Североизточна Испания.

Пожарникари съобщиха, че претърсват бреговете и устието на река Фойш в търсене на двамата изчезнали, които за последно са видени близо до град Кубелес, на около 50 км от Барселона.

Испанският премиер Педро Санчес призова за "голяма предпазливост" и апелира гражданите да избягват ненужни пътувания в десет северни и източни области, които в събота бяха поставени в червен код за опасност.

"Следим внимателно ситуацията в няколко области с предупреждения за проливни дъждове и бури", написа Санчес в социалната мрежа X.

Премиерът добави, че части от Военното подразделение за спешни ситуации (UME) вече са разположени в общини в Арагон.

Проливни дъждове парализират транспорта

Националната метеорологична служба Aemet съобщи, че за броени часове в района на Барселона са паднали големи количества дъжд.

Каталуния и съседната област Арагон бяха поставени в червен код за "екстремен риск", като се очакваха до 60 литра на кв. метър в рамките на час.

Като предпазна мярка, испанската железопътна компания Renfe временно спря всички влакови услуги в Каталуния в събота. В Барселона пътища бяха блокирани, а болница отказваше пациенти заради наводнение.

Самолет, излетял от Барселона за Съединените щати, беше принуден да се върне обратно след като градушка повреди носа му.

През октомври 2024 г. поройни дъждове и разрушителни наводнения в източния регион Валенсия отнеха живота на 225 души - най-смъртоносната метеорологична катастрофа в Испания от десетилетия.

Подобно на сегашната буря, и тази трагедия беше причинена от метеорологичното явление, известно в Испания като "студена капка" или DANA (Изолирана депресия на високо ниво), при което маса студен въздух се спуска над по-топлите води на Средиземно море.


  • Последни
  • Четени
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички