Северна Корея открива нов морски курорт, на който лидерът Ким Чен Ун възлага надежди да стимулира туризма в тайнствения комунистически режим, съобщават държавни медии.
Курортът "Вонсан Калма" на източното крайбрежие ще бъде отворен за вътрешни туристи на 1 юли – шест години след първоначално планираното му завършване. Не е ясно кога ще бъде достъпен и за чужденци.
Ким е израснал в разкош във Вонсан – място, където много представители на елита на страната разполагат с частни вили – и се опитва да преобрази града, който някога е бил място за тестване на ракети.
Според държавната агенция KCNA, курортът може да приеме до 20 000 посетители и се простира по 4-километрова (2,5 мили) плажна ивица. Предлага хотели, ресторанти, търговски центрове и воден парк – но нищо от това не може да бъде независимо потвърдено.
Северна Корея е сред най-бедните страни
Подложена на тежки санкции заради ядрената си програма, Северна Корея е сред най-бедните страни в света. По-голямата част от ресурсите ѝ отиват за армията, паметници и символични обекти – често в Пхенян – които поддържат култа към фамилията Ким, управляваща страната от 1948 г.
Някои наблюдатели смятат, че това е лесен начин за Пхенян да печели валута. Въпреки че чуждестранни туристи са допускани, повечето групи идват от Китай и Русия – страни, с които Северна Корея поддържа добри отношения от десетилетия, предаде BBC.
"Надявах се това да е знак за по-широко отваряне към международен туризъм, но за съжаление, засега не изглежда така", казва пред BBC съоснователят на туристическата агенция "Young Pioneer Tours" Роуън Биърд.
Някои туристически агенции са скептични относно потенциала на Вонсан за привличане на чужденци. Според Биърд, курортът "вероятно няма да представлява сериозен интерес за повечето западни туристи".
"Основни атракции като Пхенян, демилитаризираната зона (DMZ) и други бруталистки или комунистически паметници ще останат ключови за международните посетители, когато туризмът бъде възобновен в по-широк мащаб", обясни той.
Снимка: Reuters
Атанас Божилов срещу опасен англичанин в супер бой на SENSHI 31 Gladiators
Тронът на Путин се клати, задава ли се война на клановете?
Протест заради приватизацията на болницата в Горна Оряховица
HONOR 600 Lite предлага щедра доза издръжливост и удобство в средния клас смартфони
Има една емоция, която ни носи смисъл и ни кара да виждаме света с нови очи
Бронхиална астма – симптоми, диагностика и съвременно лечение
Защо мобилността е толкова важна, колкото и силата?
Безплатни прегледи за хипертония организира УМБАЛ „Св. Иван Рилски“
Астрономи откриха необичайна звезда, която напуска Млечния път със скорост от 523 км/с
НАСА подготвя космическия телескоп „Роман“ за изстрелване – ще изследва Вселената
В Китай откриха останки от 28-метров динозавър на 147 млн. години
Астрофизик предложи нов метод за търсене на извънземен живот: Проучване на 300 хил. звезди
Варна ще харчи 79 млн. евро за 5 години за чистотата в града
Варненски предприемач създаде дигитален служител
Дрон изплува на плажа край Бяла
Потвърдени са трите случая на морбили във Варна
ДБ при Йотова: С учудване видяхме днес, че от ПБ говориха при вас за нов таван на държавния дълг
Стартъпите в отбраната виждат възможности с настоящите конфликти
Берлин: Европа трябва да вземе пример от технологичната революция в отбраната на Украйна
Кешът се завръща в Русия след удара по дигиталната икономика заради войната
КФН проверява за необоснован ръст на цените на „Гражданска отговорност“ за мотоциклети