Войната между Израел и Иран бушува шести ден, а в атаките се включват още оръжия, които сеят смърт.
Иран съобщи, че е изстрелял и хиперзвукови ракети по Израел. Това стана часове след като президентът на САЩ Доналд Тръмп поиска "безусловна капитулация" на Ислямската република, а иранският лидер Али Хаменей отговори, че битката тепърва започва.
Израел също не спира атаките
Повече от 50 изтребителя се насочиха към иранската столица преди разсъмване, след като военните отправиха предупреждение към цивилните да напуснат един от районите.
Поразени са обекти и съоръжения за производство на центрофуги и оръжия. Според израелската армия Иран е използвал обекта, "за да разшири мащаба и скоростта на обогатяване на уран с цел разработване на ядрени оръжия".
Тръмп се закани на Иран
След среща със съветниците си в Белия дом, американският президент Доналд Тръмп вече обмисля варианти за намеса, включително и потенциален удар срещу Иран, информира вестник "Уолстрийт Джърнъл".
"Ние знаем къде точно се крие така нареченият "върховен лидер". Той е лесна цел, но там е в безопасност. Няма да го убиваме, поне засега. Но не искаме ракети да се изстрелват към цивилни или американски войници", написа Тръмп.
Той отправи и недвусмислен призив към Техеран за "безусловна капитулация". Отговорът на аятолах Али Хаменей дойде също в социалната мрежа Х: "Битката започна".
"Иран няма да прояви милост към ционистите. "Ислямската република“ ще триумфира над ционисткото образувание, ако е рекъл Бог", заяви Хаменей.
Американското посолство в Ерусалим остава затворено до петък на фона сигналите от Вашингтон, че обмисля пряка намеса в конфликта.
Като възможна цел се сочи "Фордо" - ирански ядрен обект, изграден в подземен бункер. Правозащитна организация съобщи, че досега в Иран са убити близо 600 души вследствие на израелските удари, а над 1300 са ранени.
Междувременно от Израел бяха евакуирани още българи, с гръцки военнотранспортни самолети. В полетите от египетския курорт Шарм ел Шейх е имало граждани на още 16 държави.
В Тел Авив пък кацна първият полет с израелци, които се завърнаха у дома, след като дни наред бяха принудени да останат в чужбина заради войната.
Вижте повече в репортажа на Григори Недялков.
Инфлацията в Гърция расте преди празниците
Литва обяви извънредно положение заради контрабандните балони с цигари
От САЩ: Европа има нужда от електрошок
APS: Възраждането на етническата карта е опасно
4 вида кашлица според причините
Пробив в лечението на рака на панкреаса – как действа CAR-NKT клетъчната терапия?
Как студеният въздух влияе на лигавицата на носа и синусите?
Доброкачествена простатна хиперплазия – проблемите с уринирането са характерен симптом
Комета може да унищожи Земята, твърди религиозен лидер
Астроном от НАСА с научни доказателства за произхода на Коледната звезда
Китай бързо настига САЩ в научните постижения
Температури до -98°C: Къде се намира най-студеното място на Земята
Иззеха близо 370 л алкохол и 3 сепаратора от бивш казан във Варненско
Внимание родители! Храна от детската кухня във Варна днес ще закъснее
Един човек е загинал във "войната" по пътищата за денонощие у нас
Борисов готов да говори за оставка, след като българите започнат да теглят евро от банкомата
Виц на деня - 10 декември
Samsung SDI ще доставя стационарни батерии за клиент в САЩ в сделка за 1,36 млрд. долара
Ръстът на потребителските цени в Китай се ускори до най-бързия темп от над година
ЕС договори свиване на парниковите емисии с 90% до 2040 г.
Прогнозите за свръхпредлагане тласкат цената на петрола нагоре*
преди 5 месеца