Папа Лъв XIV, който по-рано говори на площад "Свети Петър" за "мъченицата Украйна", посрещна президента на страната Володимир Зеленски и съпругата му Олена Зеленска на първата им частна аудиенция, предаде Франс прес.
"Благодаря за търпението ви, докато чакахте, трябваше да поздравя всички делегации, които присъстваха на интронизацията", каза папата във видео, разпространено от Ватикана след посещението им, на което двете страни си размениха подаръци.
В края на церемонията, която отбелязва встъпването му в длъжност, Лъв XIV каза: "Украйна чака най-сетне да се проведат преговори за траен и справедлив мир".
Молитви за достоен живот
Украинският президент написа в публикация в Telegram, че е "благодарен за специалните думи" на папата.
"Всяка страна заслужава да живее в мир и сигурност. Молитвите за справедлив мир и достоен живот за всички трябва да бъдат чути", подчерта украинският лидер.
Предшественикът на папа Лъв XIV, папа Франциск, неуморно призоваваше за мир в Украйна, но без да постигне конкретни резултати, отбелязва AFP, цитирана от БТА.
Преди интронизацията Зеленски се ръкува с американския вицепрезидент Джей Ди Ванс, с когото не се е виждал от срещата им в Белия дом през февруари.
Снощи Русия извърши нападение с дронове срещу редица области в Украйна, включително столицата Киев, два дни след първите мирни преговори от 2022 година, които се проведоха в Истанбул и на които не бе сключено примирие.
Снимка: Reuters
Дженифър Анистън намери щастието с Джим Къртис
Барбара Палвин и Дилън Спраус очакват първото си дете
6 неустоими рецепти за италиански кексове
Как да разпознаем симптомите на артериалната хипертония?
Какво помага при колики?
Фондация „Нашите недоносени деца“ представя Харта на малките герои
Как се извършва лечението на RSV инфекция при бебето
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Мечка е убила млад мъж на Витоша
Колко струва един абитуриентски бал?
Русия съди легендарна лекоатлетка, противничка на Путин, за 80 евро
Турция предложи да се построи тръбопровод през България за 1,2 милиарда долара за военните нужди на НАТО
В Украйна посещенията при психиатри се увеличили със 173% в хода на войната
Кадър на деня за 16 май
Мечтата на Унгария за еврозоната променя облика на пазарите на облигации в региона
Кои милиардери ще определят развоя на може би най-скъпите междинни избори в САЩ?
Европа губи енергийната битка за изкуствения интелект