Американският президент Доналд Тръмп заяви, че Съединените щати "няма да участват" в по-нататъшни преговори за войната в Украйна, освен ако Москва и Киев не постигнат бърз напредък, предаде АФП.
Тръмп направи това изказване, след като държавният секретар Марко Рубио коментира - след разговори с европейски съюзници, че Вашингтон ще разгледа други опции, ако примирието не изглежда "постижимо" в рамките на няколко дни.
"Да, много скоро. Няма конкретен брой дни, но бързо. Искаме да го постигнем", каза Тръмп пред репортери в Овалния кабинет, когато беше помолен да потвърди казаното от Рубио.
Президентът на САЩ отказа да хвърли вината нито върху руския президент Владимир Путин, който нареди пълномащабната инвазия в прозападна Украйна през февруари 2022 г., нито върху украинския президент Володимир Зеленски. Той обаче настоя, че и двете страни трябва да постигнат напредък.
"Сега, ако по някаква причина една от двете страни го направи много трудно, ние просто ще кажем: "Ти си глупав. Вие сте глупаци. Вие сте ужасни хора" - и ние просто ще си вземем бележка. Но се надявам, че няма да ни се наложи да го правим", посочи Тръмп, цитиран от БГНЕС.
Преди да се завърне за втори президентски мандат, той многократно се хвалеше, че ще сложи край на войната в Украйна в рамките на 24 часа. Неотдавна Тръмп потвърди, че е бил саркастичен.
Украйна се съгласи на пълно временно прекратяване на огъня и обвини Русия, че протака споразумението, за да получи по-добра позиция за преговори. Тръмп зашемети западните столици, когато започна преки преговори с Путин през февруари, скоро след встъпването си в длъжност. Той каза, че се надява руският лидер да не протака действията си.
Снимка: Reuters
Песков: Действията на ЕС по отношение на руските активи ще доведат до колапс
Румен Христов: След изборите има два варианта – проевропейско или проруско мнозинство
В досиетата "Епстийн" се появи още едно кралско име
Защо се будим малко преди алармата?
Наследствена ли е шизофренията?
Студът променя ли менструалния цикъл?
Маслото от ший и ползите от него в студените месеци от годината
Разкриха влиянието на Марс върху климата на Земята
НАСА да изпрати хора на Марс възможно най-скоро
Нов вид миниатюрна жаба е открит в Южна Бразилия
Рекорд: Китай изстреля три ракети в Космоса за един ден
Радев започва с консултациите за служебен кабинет още в понеделник
Варна има нужда от ел. бусове за изпълняване на социалните услуги в града
Варненци могат да помогнат на хора в нужда още два уикенда през декември
Младите от протеста: Писна ни да гледаме това, да си мислим, че сме слаби
Сериозен проблем пред туристическия сектор във Варна, как ще бъде решен?
Георги Гагов: След 1 януари може да има леко поскъпване на чаша кафе с 5% до 8%
Президентът започва консултации с парламентарните групи на 15 декември
Отрицателните цени забавят бума при соларните централи в ЕС през 2025 г.
OpenAI поусна новия си модел GPT-5.2 на фона на засилваща се конкуренция на AI пазара