Гневните европейци обръщат гръб на Iphone, Tesla, Netflix, Amazon, Pepsi и Coca-Cola

Европейските алтернативи са налични, просто трябва да ги разпознаваме

04.04.2025 | 10:07 Редактор:
Европейците се заканват да залагат повече на Adidas вместо на Nike.
Европейците се заканват да залагат повече на Adidas вместо на Nike.

Митата на Доналд Тръмп и новините за задаващите се много високи цени на стоките шокираха много европейци.

Размерът на новите тарифни ставки изненада дори и най-подготвените: стоките от Европейския съюз ще бъдат обложени с нови 20-процентни мита. 

Този ден ще влезе в историята - за Тръмп като "деня, в който започнахме да правим Америка отново богата", а за критиците му - като "деня, в който започва голямата инфлация и рецесия".

Митническата политика на САЩ и новият им президент разгневи немалко хората в Европа много преди вчерашния ден. Защото Тръмп започна да налага мита още от момента, в който встъпи в длъжност в края на януари 2025. 

Бойкот на американските стоки

В ЕС се сформираха групи, които по примера на Канада, започнаха да търсят начини за бойкот на продукти от Америка. Протестното движение "Buy from EU" например, създадено в интернет портала Reddit, има вече над 202 000 членове, а всеки ден се присъединяват и хиляди нови. Тук се обединяват европейци, които бойкотират американските стоки и марки - в знак на протест срещу митата, наложени от Доналд Тръмп на вноса от ЕС. 

"Buy from EU" оказва целенасочена подкрепа за местни европейски алтернативи и дава съвети за европейски алтернативи. Един от потребителите пише днес там: "Вече никакви маратонки Nike за моя син, ще му купувам вече само марки за възрастни - като Adidas".

Как да разпознаем американските марки

В Германия освен обръщането на американските продукти наопаки, няма много други инициативи. Така че хората трябва сериозно да се замислят за произхода на стоките. Вероятно мнозина са наясно, че бонбоните M&M, чипсовете Pringles и Lay´s, продуктите на Kellogg´s, кетчупът Heinz, напитките Pepsi и Coca-Cola идват от САЩ. 

Европейските алтернативи биха били шоколадовите изделия на Toffifee, Ritter-Sport, Lindt, чипсовете и солетите на Lorenz, Chio-Chips, десертите на Dr. Oetker, Haribo, Katjes, Langnese, кетчупът Maggie, колата Fritz-Cola и Afri-Cola.

При Milka и Toblerone обаче става критично: звучат като швейцарски, но... са част от американския концерн Mondelez International.

А какво да кажем за дрехите и обувките от Nike, памперсите Pampers, перилните препарати Ariel, Lenor, дамските превръзки Always, козметичните продукти като Gillette, Head & Shoulders, Wella, Oral-B? И те лесно могат да бъдат заменени с европейски, пише DW.

Можем ли да живеем без американските стоки и услуги

Това, което определено би могло да даде по-силен ефект, би бил бойкотът на особено скъпите американски продукти като например автомобилите от марката Tesla, казва икономистът Герит Хайнеман АРД. 

"Видяхме, че поради резкия спад в интереса към покупките на Tesla извън САЩ акциите се сринаха с 30 процента и г-н Мъск загуби много милиарди долари", посочва Хайнеман. В тази сфера бойкотът даде незабавен ефект.

Би помогнал и бойкотът на Netflix, Facebook, Instargam и другите големи технологични гиганти. Но от какво сме готови да се откажем? Можете ли да си представите живот без Iphone и Аmazon? Без Google? 

Но в противен случай ще стане трудно. Или пък просто залепете на вашите технологични продукти Made in USA стикери с думите: "Ние, европейците, бяхме много наивни. И сега просто не разполагаме с нищо дигитално собствено производство", пише с ирония "Виртшафтсвохе".

Как ще реагира ЕС на митата

Сега Европейската комисия на свой ред е готова в отговор да наложи мита на американски продукти като джинсите, мотоциклетите или фъстъченото масло. Обсъждат и такси за Уолстрийт и големите американски технологични гиганти. 

Ако наистина се стигне до такава ескалация, накрая ще пострадат всички потребители - както в САЩ, така и в Европа, отбелязва пред АРД експертът по търговията Хайнеман.

Снимка: Getty Images


2
2 rate up comment rate down comment 0
анонимен
преди 1 месец
Европа трябва да реагира бързо. Ресурси има. Желание също. Но трябва силни ПРОевропейски политици и програми! Сигнализирай за неуместен коментар
1
10 rate up comment rate down comment 0
Alex
преди 1 месец
Прекрасна идея! Аз се включвам в бойкота. Нека Тръмпанарът да си пие Коа Кола, докато кара Тесла. Има достатъчно европейски марки. Сигнализирай за неуместен коментар
na