Индиректните преговори между Израел и "Хамас" продължават, но палестинците казват, че примирието в Ивицата Газа изглежда все по-несъдържателно.
"Просто няма живот тук. Няма нещо, с което да нямаме проблеми. Вземете каквото и да е - нямаме чиста вода, нямаме електричество, трудно е да получиш медицинско обслужване, пътищата са в лошо състояние, цените растат, транспорт няма, а сигурността изобщо не съществува. Всичко е в криза", каза пред DW Уалаа Махмуд, който работи за обществена организация.
Същото споделя и бащата на четири деца от Газа Уалид Абу Дага, чиято къща е била напълно разрушена във войната. Сега той е отседнал при роднини.
"Преживяхме бомбите и смъртта. Сега животът ни се изразява в бедност, високи цени, експлоатация и ужасни условия. Децата ми не могат да ходят на училище, няма функционираща здравна система, ако се разболея. Докато няма споразумение, заплахата от война продължава да виси над нас", сподели Дага.
Вилнеят бедност, алчност и корупция
По думите на мъжа ситуацията се усложнява и от "алчността и корупцията" на всички нива. Той обвинява търговците, че се възползват от ситуацията, след като граничните пунктове бяха затворени.
"Няма справедливост, дори в разпределението на хуманитарната помощ. Дори има такси за теглене на пари от банките. Нищо не е нормално тук", посочи той.
Израел затвори всички контролно-пропускателни пунктове и спря хуманитарната помощ за Газа, когато настъпи формалният край на първата фаза от примирието. След това енергийният министър на Израел Ели Коен заяви, че електропредаването към Газа е прекратено.
На практика в Газа не влиза електричество още от октомври 2023 г. "Хамас" нарече последните действия на Израел "нарушение на споразумението за примирие" и го обвини, че "използва помощта като политическа карта за изнудване". Администрацията на Бенямин Нетаняху на свой ред обвини "Хамас", че крадат помощите.
След като първата фаза на договореното примирие изтече в началото на март, засега преговорите между Израел и "Хамас" не са довели до ясен резултат. От началото на войната повечето хора в Газа използват дизелови генератори или малки соларни панели за електричество.
По-малко от една трета от руските бензиностанции разполагат с гориво
Парадокс в САЩ: американските ВВС купуват китайски дронове за защита на ядрена база
Спасиха ли с екзорсизъм обсебена жена в храм в Шумен? ВИДЕО
Разследват известен китайски комик заради шега с комунистическа песен
Може ли ходенето пеша да замени кардиото?
Салмонелоза – как да се грижим за детето?
Започват номинациите за „Лекар на годината 2026“
Стартират безплатни групи за психологическа подкрепа за хора с редки болести
Учени разкриха мистериозна космическа сила, която променя орбитите на планетите
Стар извънземен град? На Марс откриха загадъчни структури
Астронавти на НАСА и ЕКА излязоха в открития космос за смяна на антена
Планетарна магнитна буря изненадващо удари Земята
Варна отбелязва Международния ден на подводното културно наследство с филм
Полковник е новият заместник-министър на здравеопазването
Намаляват продуктовата такса за отпадъците от електронно и електрическо оборудване
Опасна мода: Младежи карат в насрещното заради харесвания в социалните мрежи (ВИДЕО)
Арестуваха млад мъж с марихуана във Варна
Мартин Търпанов: Финансирането на AI зависи все повече от облигационните пазари
SOFIX се върна към растеж при оборот за 11,7 млн. евро
„Няма да спечелим надпреварата“: Предупрежденията за руската икономика струваха поста на икономист
Инфлационните страхове и високата доходност на облигациите помрачиха борсите в Европа